sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kraj > Święty Florian – patron strażaków

Święty Florian – patron strażaków

Święty Florian – patron strażaków
Data publikacji: 2016-05-04 17:43
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-04 23:14
Wywietleń: 868 132321

4 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość św. Floriana, który jest czczony w całej Polsce głównie jako patron strażaków. Jego figurę umieszczano bardzo często w miastach, by chronił je od pożaru.

W katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze 4 maja tradycyjnie odprawiona jest uroczysta msza święta w intencji strażaków. Święty Florian, żołnierz i męczennik, jest czczony w całej Polsce głównie jako ich patron. Ma on chronić podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Za swojego patrona uważają go również hutnicy, kominiarze, garncarze i piekarze. Ma to swoje źródło w XVI wieku, kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana. Został on pierwszym patronem Krakowa.

Święty Florian był legionistą rzymskim w czasach cesarza Dioklecjana. Podczas prześladowań chrześcijan został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom. Przywieziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Namiestnik prowincji starał się oficera rzymskiego zmusić do odstępstwa od wiary: groźbami i obietnicami. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i utopiono w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku. Jego ciało odnalazła Waleria i z czcią je pochowała. Nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, objęty potem przez kanoników laterańskich. Do dnia dzisiejszego jest ośrodkiem życia religijnego w Górnej Austrii. Święty Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.

W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana. W delegacji odbierającej relikwie miał się znajdować także bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski. Ku ich czci wystawiono w dzielnicy miasta, zwanej Kleparz, okazałą świątynię. Kiedy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. (pap)

 

Na zdjęciu: Uroczystości Centralnych Obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. W trakcie obchodów 201 strażaków - absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej - odebrało awanse na pierwszy stopień oficerski.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

Tylko pytam,
A Kto w koncu w tej dzisiejszej Polsce jeszcze pracuje... jak prawie wszyscy tylko Swietuja ??
2016-05-04 23:04:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi