czwartek, 22 lutego 2018.
Strona główna > Kraj > „Sędziowie we własnej sprawie”

„Sędziowie we własnej sprawie”

„Sędziowie we własnej sprawie”
Data publikacji: 2017-10-24 23:44
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-18 09:46
Wywietleń: 964 298130

Trybunał Konstytucyjny orzekł konstytucyjność zaskarżonych przez RPO Adama Bodnara zapisów trzech ustaw o TK z 2016 r. Za zgodny z konstytucją uznał m.in. zapis o włączeniu do orzekania trzech sędziów wybranych w grudniu 2015 r. – czego odmawiał b. prezes TK Andrzej Rzepliński.

We wtorek (24 października) Trybunał ogłosił orzeczenie po posiedzeniu niejawnym w składzie: Mariusz Muszyński (przewodniczący), Zbigniew Jędrzejewski (sprawozdawca), Henryk Cioch, Leon Kieres i Andrzej Zielonacki.

W styczniu 2017 r. Bodnar zaskarżył do TK niektóre zapisy trzech ustaw z listopada i grudnia 2016 r. – o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające obie te ustawy.

Kwestionował m.in. zapisy, które pozwoliły w grudniu 2016 r. ówczesnej p.o. prezes TK Julii Przyłębskiej (po wygaśnięciu kadencji Rzeplińskiego) na włączenie do orzekania w TK osób, które – jak pisał Bodnar – „zostały zaprzysiężone na zajęte już miejsca”. Chodzi o wybranych w grudniu 2015 r. przez Sejm, oraz zaprzysiężonych wtedy przez prezydenta Andrzeja Dudę, sędziów TK: Muszyńskiego, Ciocha i zmarłego w lipcu br. Lecha Morawskiego.

Wcześniej we wtorek TK nie uwzględnił wniosku RPO o wyłączenie Ciocha i Muszyńskiego z tej sprawy. – Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie – argumentował Adam Bodnar.

(pap)

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

zosia
do goscia --Podręczniki do wymiany !!! --W cenie obecnie jest wiedza spryt szczura i gibkość weza.Bez tych przymiotów studiow prawniczych i stażów nikt nie zda. W dziedzinie marynarskiej jest podobnie trzeba wiedziec ile ziarek pieprzu znajduje sie w ładowni statku. Ci którzy jakim cudem zdaja to ani nie dostana Nobla uczelnie ich sa w rankingu z numerem 1200 ,jednak z duma dziad rodziny powie ze mamy czwarte pokolenie prawnikow w naszej rodzinie.Nie pomyl z włoskimi rodami od 400 lat w tym samym pałacu.Polski załozyciel rodu zaczynał w armii radzieckiej miał co roku 3 awanse a na drzwiach tabliczke p.o.profesora. Doczekasz wkrotce dobrej zmiany,korupcja juz nie wystarczy.
2017-12-18 09:45:21
Do... Very bez kozery
PO 70 latach (1945-2015) wpierw PO-sprzatajcie...i to "PO-rzadnie" PO sobie !! A dopiero pozniej - dalej bedziemy gadac...
2017-10-26 01:49:36
zak
RPO zamiast zajmować się tym do czego jest powołany czyli rozpatrywać skargi zwykłych ludzi.czyli być rzecznikiem obywateli to występuje na zamówienie polityczne tych co go na tym stołku posadzili. Przegrali wybory i teraz robią rozpierduchę w Polsce.
2017-10-25 20:33:12
vera
Będzie dużo do sprzątania po PiSie. Sądy będą miały dużo roboty.
2017-10-25 16:17:41
Podręczniki do wymiany !!!
No to wymieniajmy podręczniki prawa uniwersyteckiego. To co zrobiono z Trybunałem nie mieści się w głowie ..... buta , arogancja, brak wiedzy, spełnianie zamówień politycznych ,.... no i i te przekazy z kamery przemysłowej ... W Szczecinie mamy sędziów i adwokatów przed którymi Pani Prezes J.Przyłębska egzaminu by nie zdała - co jest bardzo smutne. Co będzie z sądami ? Jak tu zdawać egzaminy ? Jak tu nie protestować ?
2017-10-25 10:34:58
mały miś
Misiek i co sędziowie wybierają na szefa samorządu najgorszego? Kogo byś wybrał na swojego szefa, jakąś ciapę. Gościa bez przyrodzenia? Jesteś biednym wychowankiem pisu i komuny, którego nie stać na obiektywizm i trochę wiary w ludzi. Prawo, prawem, sąd sądem ale wyrok musi być po Twojej stronie tak myśli większość również Ty Miśku. Żałosne
2017-10-25 09:41:15
w Polsce od roku nie ma Trybunału Konstytucyjnego
w jego miejsce powstała agentura WSW kierowana przez Przyłębską i Muszyńskiego
2017-10-25 08:15:27
misiek
przecież sędziowie sa sędziami we wszystkich własnych sprawach. To koledzy sędziów decydują o tym czy odebrany zostanie immunitet, to sędziowie decydują kto będzie ich szefem w sądzie. To sędziowie decydują kto z nich awansuje itd.
2017-10-25 00:05:54