niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kraj > Prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS
Data publikacji: 2017-07-24 10:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 10:51
Wywietleń: 1135 278446

Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędzią SN. "Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu" - powiedział.

- Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN - oświadczył. - Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane.

Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga naprawy na płaszczyźnie proceduralnej i na płaszczyźnie formalnej - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Jak jednak podkreślił, zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa .

- Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga naprawy na płaszczyźnie proceduralnej, na płaszczyźnie formalnej, ale także, niestety, na płaszczyźnie etycznej i to w wielu przypadkach - mówił prezydent. Dodał, że podczas ostatniego weekendu spotkał się z wieloma ekspertami, m.in. z prawnikami i sędziami.

- Zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa - tłumaczył Andrzej Duda w oświadczeniu, w którym poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. - Jestem zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości, która zapewni dobre jego działanie i zwiększy w Polsce poczucie sprawiedliwości; reforma w obecnej postaci tego nie zapewnia. Jestem zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości, ale takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości i zwiększy w Polsce poczucie sprawiedliwości. Jako prezydent czuję w głębi duszy, że ta reforma w tej postaci nie zwiększy poczucia sprawiedliwości i bezpieczeństwa.

Prezydent poinformował, że w ostatnich dniach odbył wiele konsultacji ws. reformy sądownictwa.

- Dzwoniło do mnie wielu prawników, bardzo dziękuję, że wielu ludzi zaoferowało mi pomoc w tym, żeby te ustawy naprawić, żeby były zgodne z polskim obyczajem prawnym i Konstytucją, żeby były zgodne także z oczekiwaniami społecznymi w każdą stronę. Żeby z jednej strony zapewniły, że nie będzie obaw przed opresyjnością, a z drugiej strony, żeby zapewniły to, że wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie lepiej niż dotychczas realizowany - podkreślił Andrzej Duda w oświadczeniu.

Apeluję o spokój i rozwagę zarówno do tych, którzy mają dzisiaj większość parlamentarną, jak i do polityków opozycji - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który podjął decyzję o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.

- Państwo, które jest targane niepokojami, państwo, które jest targane wojną polityczną nie jest państwem, które może się rozwijać tak, jak mogłoby się rozwijać, gdyby było państwem spokojnym - mówił prezydent Duda. - Dlatego ja o ten spokój i rozwagę apeluję, zarówno do tych, którzy w Polsce stanowią prawo, zarówno do tych, którzy mają dzisiaj większość parlamentarną, jak i do polityków opozycji. 

(pap)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

@IMER
A, jak się mają twoi komuniści, Piotrowski i Kryże?
2017-07-25 09:52:07
IMER
Nie pajacuj... Tak do Ciebie Na prawicy ludzie myślą o Polsce, nie chcą zamachu stanu. Wybieramy w wyborach a nie na ulicy. Twoi komuniści z Mazgułą i Cimoszewiczem dzisiaj się cieszą bo mogą kraść dalej.
2017-07-24 20:16:12
obserwator
Polska pozostaje złodziejska.
2017-07-24 20:13:15
Zdrada Kaczyńskiego się nie udała
Polska pozostaje wolna
2017-07-24 18:50:16
Manipulacja
Jak to jest , że najczęściej gęby pełne frazesów o demokracji mają najwięksi przestępcy ?
2017-07-24 17:37:23
po staremu
Pan prezydent nie wytrzymał ciśnienia. Boi się o córkę. Bogaci i lewacy nadal mogą kraść . Ostatnia instancja czyli towarzysze z Sądu Najwyższego nie zrobią swoim krzywdy. Dramat.
2017-07-24 17:07:01
Twardy nie pajacuj
Pod domem Kaczyńskiego 700 osób od Schetyny 15 osób, twardy jesteś wyjątkowo miękki umysłowo
2017-07-24 15:33:04
Polska zwyciężyła
To jest koniec reżimu Kaczyńskiego
2017-07-24 15:24:38
Twardy
Na razie to bać się może tylko Schetyna, bo pod jego domem zebrała się wczoraj kilkudziesięcio tysięczna manifestacja patriotów. A bojówkarzy sorosa wystraszył kot Pana Prezesa. Tacy odważni.
2017-07-24 14:18:58
Twardy
Oni myśleli że sorosowe świeczki cóś zmienią. He, he, he Niczego nie zmienią NICZEGO!!!
2017-07-24 12:15:04
spacer
Może barany nie będą już blokować pl. Solidarności i pl. Żołnierza w Szczecinie, bo to aż wstyd, że nie można spokojnie pójść na wieczorny spacer, bo jakieś burdy, dzikie krzyki i obelżywe wyzwiska.
2017-07-24 10:58:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi