poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kraj > Polacy o Wałęsie

Polacy o Wałęsie

Polacy o Wałęsie
Data publikacji: 2016-03-24 15:44
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-01 07:34
Wywietleń: 1294 125785

Niemal połowa Polaków jest przekonana, że Lech Wałęsa był w przeszłości agentem SB – wynika z badania CBOS-u. Zdecydowana większość ankietowanych uważa jednak, że jego współpraca z SB była wymuszona okolicznościami i powinna być traktowana jako niewiele znaczący epizod.

W ostatnich tygodniach Instytut Pamięci Narodowej udostępnił historykom i dziennikarzom dokumenty pochodzące z domu gen. Czesława Kiszczaka, które m.in. miały świadczyć o współpracy Lecha Wałęsy z SB w latach 1970–76. Sam Wałęsa twierdzi, że dokumenty są podrobione.

Autentyczność materiałów

Z ankiety wynika, że podzielone są opinie, co do wiarygodności materiałów obciążających Wałęsę. Jak podaje CBOS duża część opinii publicznej (40 proc.) jest zdezorientowana i nie wie, co sądzić o ich wiarygodności. Za prawdziwe uznaje je co trzeci badany (34 proc.). W autentyczność tych materiałów nie wierzy co czwarty ankietowany (26 proc.). Dodano, że o wiarygodności dokumentów przemawiających za współpracą Wałęsy z SB przekonani są przede wszystkim wyborcy PiS, a także duża część osób popierających ruch Kukiz’15. Wśród zwolenników PO, a także wśród sympatyków Nowoczesnej przeważa opinia, że znalezione przez IPN materiały zostały sfabrykowane, aby zaszkodzić legendzie „Solidarności”.

Zależnie od opcji politycznej

Autorzy badania zwrócili też uwagę, że o ile kwestia samego faktu podjęcia przez Wałęsę współpracy z SB budzi stosunkowo mniej kontrowersji wśród zwolenników różnych opcji politycznych, o tyle więcej rozbieżności wywołuje ocena jakości tej współpracy. Zarówno wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, jak i wśród badanych identyfikujących się z lewicą przeważa przekonanie, że Lech Wałęsa miał chwile słabości, których teraz się wypiera i w jakimś momencie był agentem SB. Dodano, że zwolennicy lewicy (a także badani określający swoje poglądy polityczne jako centrowe) w większości nie wierzą w to, że legendarny przywódca „Solidarności” był długoletnim i świadomym współpracownikiem SB, który działał na szkodę swoich przyjaciół i kolegów. Z kolei osoby identyfikujące się z prawicą niemal równie często uznają te zarzuty za wiarygodne (36 proc.), co za niewiarygodne (39 proc.).

Zasługi Wałęsy

Z ankiety wynika też, że 49 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, iż nawet jeśli Wałęsa zgodził się kiedyś współpracować z SB, to cała jego późniejsza działalność i zasługi dla Polski „niejako unieważniają ten epizod w jego życiu”. Przeciwnego zdania jest jednak 29 proc. ankietowanych. Większość Polaków nadal też docenia historyczne zasługi Wałęsy. Dwie trzecie badanych (66 proc.) uważa, że – ogólnie rzecz biorąc – Lech Wałęsa odegrał pozytywną rolę w historii Polski. Przeciwnego zdania jest niewiele więcej niż co piąty ankietowany (21 proc.). (pap)

 

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

1313
Albo dajcie mu spokoj albo dajcie mu dobra nauczke!!!!
2016-04-01 03:51:19
kicia
Ale on nieudaczny kacyk .tfu!!!!!
2016-04-01 03:45:27
nazwa
To Jonasz! Odcierpi jeszcze za zywota swego
2016-04-01 03:38:29
gdynia
Swiety bez jaja dawali duzo mu a za co!!!!?
2016-04-01 03:30:16
Baju...baju...,
Kto przezyl lata Komunistyczne to dobrze wie ze... gdyby nie bylo wczesniejszych "tak Ukladow jak i Ukladzikow" to sam Walesa jako owczesny "maly elektryk" mogl by Sobie "po-podskakiwac, po-porzykiwac jak i po-wymachiwac" owczesnym dlugopisem... ale tylko do pewnego czasu ! Czyli, bajka dla przedszkolakow... o Bolku co "prawie sam" obalil owczesna Polska Komune i do tego graniczaca jeszcze bezposrednio z CCCP-ZSRR !!
2016-03-24 23:13:57
henryka szczecin
Dla mnie oraz mojej rodziny Prezydent Wałęsa wielkim był i jest.Amen.
2016-03-24 22:53:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi