wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Kraj > Nie żyje Maria Czubaszek

Nie żyje Maria Czubaszek

Nie żyje Maria Czubaszek
Data publikacji: 2016-05-12 21:35
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-14 18:06
Wywietleń: 622 133356

Maria Czubaszek, pisarka, satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, zmarła w wieku 76 - poinformowała w czwartek wieczorem stacja TVN, z którą ostatnio była ona związana.

Pracę rozpoczęła w 1960 r. w Programie I Polskiego Radia, w 1966 r. związała się z Programem III Polskiego Radia.

Była autorką wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Prowadziła też cykl audycji radiowych "Bieg przez plotki". Pojawiała się także w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Autorka słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Serwus, jestem nerwus".

Czubaszek pisała także teksty do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu m.in. Alibabek, Ewy Bem, Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Kuklińskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Krystyny Prońko, Ryszarda Rynkowskiego.

Pisała też dialogi do filmów, np. "Filip z konopi" i "Murmurando". Współtworzyła też scenariusze do seriali "Psie serce", "Na Wspólnej" oraz "Brzydula".

20 maja 2009 roku od ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". (PAP)\

Fot. D.GORAJSKI (arch.)

Komentarze

henryka szczecin
Ech - bardzo smutna wiadomość. Odeszła jeszcze jedna inteligentna osoba. Pani Mario!Zawsze w niedzielę z wielkim utęsknieniem czekałam na szkło kontaktowe z Pani udziałem a teraz........Pozdrawiam.
2016-05-14 17:06:20
[*]
Jej powiedzenie: "lepiej być zimną suką, niż matką Polką" nabrało nowego znaczenia...
2016-05-13 07:34:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi