wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Kraj > Nagroda dla Nadii Sawczenko

Nagroda dla Nadii Sawczenko

Nagroda dla Nadii Sawczenko
Data publikacji: 2016-06-27 14:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-28 22:12
Wywietleń: 2776 141170

Lublin. Ukraińska lotniczka i posłanka Nadia Sawczenko odebrała w piątek w Lublinie nagrodę Orła Jana Karskiego za „hart ducha w walce o ludzką godność i honor”. Zaapelowała o wzajemne wybaczenie krzywd między Polakami i Ukraińcami i budowanie przyjaznych relacji.

Sawczenko – uczestniczka walk z rosyjskimi separatystami – dziękowała za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie. Przypomniała, że oba kraje mają wspólną, długą i nie zawsze łatwą historię, ale jej zdaniem „jeśli chcemy iść do przodu”, trzeba zacząć już teraz.

– Jestem gotowa przebaczyć i prosić o przebaczenie polski naród i Polaków za te krzywdy zadane przez Ukraińców w ciągu niełatwej historii. Ja bym bardzo chciała, abyśmy teraz razem z wami poszli w jednym kierunku. Jeśli możecie, wybaczcie – powiedziała, podkreślając, że nie chowa urazy ani złych wspomnień z powodu tego, co uczynili Polacy Ukraińcom.

– Przed dwoma laty świat dowiadywał się o porucznik Nadii Sawczenko, potem śledził jej pełną godności postawę w rosyjskim więzieniu i przed rosyjskim sądem. Ukraińska dziewczyna nie tylko odpierała wojnę, jaką wydała jej Rosja, ale także wytaczała jej swoją w imieniu całego narodu niegodzącego się, aby do jego ojczyzny ktoś przychodził z bronią, odbierał terytorium i straszył odebraniem następnych terenów – powiedział w laudacji Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego, które przyznaje nagrodę. Przypomniał, że również Karski był uwięziony przez Sowietów „na polskiej ziemi, po którą wyciągnęli łapy”, a potem „cudem uniknął losu kilkunastu tysięcy polskich oficerów zgładzonych w Katyniu”. Karskiemu udało się uciec, wrócić do okupowanej Warszawy i dalej walczyć o Polskę. (pap)

Komentarze

RP
Dajcie spokój z tym chłopakiem.
2016-06-28 22:07:45
Jarun
"Jestem gotowa przebaczyć i prosić o przebaczenie polski naród i Polaków..."- powiedziała Sawczenko. Co ona nam ma przebaczać? Plan prosty -chce zostać prezydentem Ukrainy i liczy na poparcie Polski: finansowe i medialne. To jak Kijowski z KOD-u. Jest nikim, poza parlamentem - a jeździ i rozmawia jakby był naznaczony na premiera. "Jestem gotowa wybaczyć" - a my nie !
2016-06-28 09:19:34
A w Przemyślu, jej
rodacy, po wyjściu z polskiej katedry, co to im Wojtyła podarował, wołają: "jeszcze Polska nie zginęła, ale niedługo..."
2016-06-27 23:14:55
no,no
Zwolenniczka Bandery odznaczona... Karski się w grobie przewraca.
2016-06-27 17:55:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej