środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kraj > Mężczyźni na urlopach rodzicielskich

Mężczyźni na urlopach rodzicielskich

Mężczyźni na urlopach rodzicielskich
Data publikacji: 2017-05-28 08:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-28 10:27
Wywietleń: 1055 260330

Tylko 2 tys. ojców od stycznia do kwietnia 2017 roku skorzystało z urlopów rodzicielskich. Z kolei z urlopów ojcowskich skorzystało ponad 50 tys. mężczyzn – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. O tym, kto wykorzysta pozostałe sześć tygodni, decydują rodzice. W okresie od stycznia do kwietnia 2017 r. z tego prawa skorzystało 4,6 tys. mężczyzn.

Według danych resortu, od stycznia do kwietnia tego roku z urlopów rodzicielskich skorzystało 231,3 tys. osób, w tym 2 tys. mężczyzn. Jest to o 20,4 tys. osób więcej niż w tym samym okresie roku 2016. Z kolei z urlopu ojcowskiego skorzystało do kwietnia 2017 roku 50,5 tys. mężczyzn. – o 7,1 tys. więcej niż w roku poprzednim.

Zdaniem dr Agnieszki Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH, w Polsce bardziej akceptowalna jest sytuacja, w której to kobieta idzie na urlop rodzicielski, niż taka, w której na taki urlop decyduje się mężczyzna. Jednak coraz częściej korzystają oni z urlopów ojcowskich.

– Miejmy nadzieję, że stopniowo częściej będą też korzystać z tych rodzicielskich – powiedziała. Jej zdaniem, ważne jest, aby zachęcać mężczyzn do brania urlopów rodzicielskich, by "pokazać im, że kontakt we wczesnej fazie rozwoju dziecka jest cenny. To inwestycja w przyszłość".

Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski zwrócił uwagę, że w kwestii brania urlopów rodzicielskich przez mężczyzn mają znaczenie finanse.

– Mężczyźni, co jest potwierdzone, ciągle jeszcze znacząco lepiej zarabiają od kobiet, co często wiąże się z większą dyspozycyjnością i mobilnością. Dlatego małżeństwa, podejmując decyzję, patrzą na budżet domowy i ta decyzja najczęściej jest taka, jak pokazują przytoczone wyniki – podkreślił. – Drugim istotnym powodem jest to, że nie każda kobieta chce rezygnować z tego okresu wychowania dziecka. I to nie oznacza w żadnym wypadku, że miejsce kobiety jest... wiadomo, gdzie. Macierzyństwo jest najwspanialszym okresem w życiu kobiet, czasem szczególnym i kluczowym dla rozwoju dziecka. Więzi matki z dzieckiem nie zastąpi żłobek, pieniądze i ojciec. Dlatego dla większości kobiet taka decyzja jest oczywista.

Lewandowski zauważył, że rośnie liczba mężczyzn, którzy biorą urlop ojcowski.

– Co do urlopu ojcowskiego, choć wzrost jest duży, to ciągle odsetek mężczyzn decydujących się na ten urlop jest stosunkowo niski. Ale dobrze, że rośnie – zaznaczył. 

* * *

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić go w jego trakcie. Ojcom, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

:/
Niech jeszcze zaczną nosić kiecki i będzie ok.
2017-05-28 10:19:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje