poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kraj > Kolejne zażalenia dotyczące ekshumacji

Kolejne zażalenia dotyczące ekshumacji

Kolejne zażalenia dotyczące ekshumacji
Data publikacji: 2016-11-27 13:08
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-29 07:17
Wywietleń: 56 177340

Do Prokuratury Krajowej złożono kolejne zażalenia, sprzeciwy dotyczące ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej; w sumie wpłynęło 20 tego typu pism.

Jak sprecyzowała rzeczniczka PK Ewa Bialik, składane pisma przyjmują różne formy – są to zarówno zażalenia na ekshumację, jak i sprzeciwy dotyczące decyzji o niej oraz wnioski o jej uchylenie.

 Na wszystkie te pisma strony otrzymują sukcesywnie odpowiedzi w trybie przewidzianym w przepisach postępowania karnego. Otrzymują także na piśmie pouczenia o przysługujących im uprawnieniach procesowych – dodała. Bialik poinformowała, że do prokuratury wpłynęły też wnioski o przeprowadzenie ekshumacji, w tym niezwłocznie, a także pisma i prośby o udzielenie bliższych informacji co do terminu i przebiegu czynności.

Prokuratura od początku stoi na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. Wskazywał na to m.in. podczas specjalnej konferencji w Prokuraturze Krajowej nt. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Także Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zakazanie w trybie cywilnym ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Złożyły go cztery osoby, w tym wdowa po pośle PO Arkadiuszu Rybickim  Małgorzata Rybicka. Jak mówiła w TVN24, sąd ocenił równocześnie, iż w związku z decyzją dot. ekshumacji "naruszone zostały dobra osobiste" bliskich ofiar, występujących z wnioskiem.

Do tej pory przeprowadzono ekshumacje czterech osób: pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Stefana Melaka oraz Tomasza Merty. (pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

PO roku 2010 - ym...
A dlaczego w dzisiejszej R.P. bez przeprowadzenia Polskiej 100%-ej ekshumacji... mamy PO-siadac jeszcze 17-20 Grobow Nieznanego... nie Zolnierza ??
2016-11-29 01:48:58
Dziwne "PO-dejscia" do sprawy...
A czego te 17 czy 20 Rodzin sie OBAWIA..? Dlaczego nie chca, by 100% Prawda wyszla na jaw... i chocby PO 6 latach ujrzala swiatlo dzienne ? Ciekawe wiec, dlaczego dalej "sle-PO wierza" w owczesne Decyzje MAK-u i Komisji Millera... gdzie przy wczesniejszych 9 ekshumacjach, az w 6 przypadkach - tak jedno jak i drugie juz sie nie zgadzalo ?? Delikatnie mowiac, cos tu "lewa" nie rowna sie prawej...???
2016-11-27 23:55:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi