środa, 13 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Kijowski nawołuje, by tworzyć "państwo podziemne"

Kijowski nawołuje, by tworzyć "państwo podziemne"

Kijowski nawołuje, by tworzyć "państwo podziemne"
Data publikacji: 2016-09-01 00:10
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-03 09:20
Wywietleń: 83 152114

Potrzebny jest drugi etap obywatelskiego zrywu - budowa "państwa podziemnego", instytucji, które pomogą przenieść nasze wartości przez czas opresji - mówił szef KOD Mateusz Kijowski, który wziął w środę w Warszawie udział w pokazie filmu dokumentalnego pt. "Obywatelski zryw".

Autorami "Obywatelskiego zrywu" są politycy Nowoczesnej. Film dokumentuje dziewięć miesięcy działań opozycji na rzecz niezależności Trybunału Konstytucyjnego - w Sejmie i na marszach organizowanych wspólnie z Komitetem Obrony Demokracji - 12 grudnia zeszłego roku, a także tegorocznych 12 marca, 7 maja i 4 czerwca. Nawiązuje też do przypadającej w środę 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Po emisji filmu, która odbyła się w jednym z warszawskich kin, Kijowski mówił, że obecnie potrzebny jest "drugi etap obywatelskiego, spontanicznego zrywu". "Na początku zerwaliśmy się, bo niszczono nam instytucje. Te instytucje są coraz bardziej niszczone, więc teraz drugi etap jest taki, że musimy zacząć zakładać własne instytucje" - powiedział lider KOD. "I tutaj chciałbym przewrotnie użyć takiego hasła: +1944 pamiętamy+. Może nie dokładnie 1944, ale pamiętajmy co robiła Polska podziemna, kiedy nie było państwa wolnego - budowała państwo podziemne" - dodał.

Zaproponował tworzenie instytucji obywatelskich, kulturalnych, które - jak mówił - "pomogą przenieść wartości, wolności, swobody przez czas opresji".

Szef Nowoczesnej Ryszard Petru przekonywał, że rolą opozycji w parlamencie jest "nie tylko stawianie stanowczej kontry dla PiS, ale też proponowanie alternatywy w postaci znacznie lepszych rozwiązań". "Chodzi o fundamentalne pokazanie jak może wyglądać Polska po PiS, czyli lepsza, skuteczna, lepiej zorganizowana za te same pieniądze, optymistyczna, otwarta na innych, proeuropejska" - dodał.

Do pracy nad tworzeniem alternatywy dla PiS zachęcała też Barbara Nowacka. "Zaproponujmy teraz, każdy w swoim obszarze, wizje polityki i świata, to jak naprawić Polskę po PiS - jak zbudować system edukacji, jak zaproponować politykę senioralną - bo kiedyś odbierzemy im władzę, ale odbierzemy im dopiero wtedy, kiedy będziemy umieli przekonać ludzi do swojej wizji" - powiedziała szefowa Inicjatywy Polska.

Według niej, obecną opozycję łączą "wspólne fundamenty", takie jak wolność, równość i demokracja. "Proponujmy lepszą politykę społeczną, lepszą politykę gospodarczą, uczciwsze sądownictwo" - apelowała Nowacka.

Podkreślała przy tym, że "PiS nie jest wieczny". "Mamy wielką przewagę nad tymi, którzy zakładali KOR i Solidarność. Rozmawiałam niedawno z Karolem Modzelewskim, który powiedział mi: +wiesz, kiedy pisaliśmy z Kuroniem list wiedzieliśmy, że będziemy siedzieć, ale nigdy nie wierzyliśmy, że komunizm się skończy, nigdy nie wierzyliśmy, że wydostaniemy się z PRL i popatrz - dożyłem tych czasów, co więcej - jeszcze jego powrotu" - powiedziała Nowacka.

Jeden z twórców filmu, Paweł Rabiej z zarządu Nowoczesnej podkreślił w rozmowie z PAP, że film ma dwa cele. Pierwszy z nich to - jak mówił Rabiej - "upamiętnienie nastroju obywatelskiego zrywu, który się zaczął w listopadzie po tym, jak PiS zaczął psuć Trybunał Konstytucyjny".

- To był wyjątkowy moment, takiego sprzeciwu, zrywu w polskiej historii. Drugi powód był taki, że zaczęliśmy się zastanawiać w którymś momencie, patrząc na ten film, że ta sytuacja teraz ma wiele wspólnego z Sierpniem'80, z protestami przeciwko złej władzy, z chęcią nakreślenia alternatywnej wizji Polski - powiedział działacz Nowoczesnej.

W filmie dokumentalnym wystąpili m.in. Kijowski, Petru, Nowacka oraz wicemarszałek Sejmu z PO Małgorzata Kidawa-Błońska. W filmie oddano też hołd twórcom Solidarności, m.in. Lechowi Wałęsie.

W pokazie filmu wzięli udział głównie politycy Nowoczesnej - m.in. dwie wiceprzewodniczące ugrupowania: Katarzyna Lubnauer i Joanna Schmidt, rzeczniczka partii Kamila Gasiuk-Pihowicz, a także usunięty niedawno z PO poseł Jacek Protasiewicz.

(PAP)

Fot. PAP/Leszek Szymański

Na zdjęciu od lewej: lider Nowoczesnej Ryszard Petru, posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, lider KOD Mateusz Kijowski, liderka Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka i reżyser filmu Paweł Rabiej, podczas dyskusji po przedpremierowym pokazie filmu dokumentalnego "Obywatelski zryw", który opowiada o protestach KOD i opozycji. 

Komentarze

heheh
KOD to stan umysłu!
2016-09-03 08:49:00
Krzysiek
Właściwie , to co tu komentować -Żałosne !
2016-09-02 23:22:49
Piluś
Hybner, chyba piszesz i myślisz o sobie. To widać i czuć z daleka.
2016-09-02 21:10:21
Polska ma się dobrze
Niektórym szkoda, ale Tenkraju, a nie Polski. To se ne wrati, wreszcie jest normalnie. Wasze płacze nie pomogą, drodzy ormowcy. Ośmieszacie się tylko.
2016-09-02 13:38:58
Marne szanse...
KOD-owcy sami nie PO-trafia juz NIC wiecej wymyslec...(!) tylko zaczynaja kopiowac stara Opozycje z lat 1945-1990 z nadzieja - ze moze i KOD-owi to sie uda...???
2016-09-02 11:31:06
****
Folksdojcz się odezwał :-). Nie flu-strat tylko frustrat, nieuku. Pisz po "polskiemu". Do "Kija" pasujesz, też jesteś niechluj.
2016-09-02 10:55:14
Szkoda Polski
flustraci z PiS tworza bolszewickie państwo, niszcza wszystko co było i pisza na nowo historię -ale to juz było i wiemy czym sie skończyło. Jedynie słuszna partia wyprowadziła sztandar i PiS (Putin i Spółka)skończy podobnie oby jak najszybciej. Tak nam dopomóż Bóg !
2016-09-02 09:37:44
PO-stkomunistyczne marzenia...
Mowiac krotko, glupota probuje PO-wrocic ! Dziwne, ze nic nie wspomnieli o TW Bolku, ktoremu marzy sie PO-dobny "scenariusz" i PO-nowne "przywodztwo" na stare juz lata ! Reasumujac: PO-stkomunistyczne marzenia nie do spelnienia, na dlugie-dlugie lata...!!
2016-09-02 00:12:42
modlę sie za tych przyg....
nie ma obaw - są odp. służby , które zajmują sie zagrozęniem terrorem !
2016-09-01 22:00:37
@ted
Wesoło jest z tymi przygłupami :)))
2016-09-01 19:01:23
ale nędza...
Mati świrusek, a jego obrońcy - ten sam poziom ;) Piaskownica.
2016-09-01 19:00:03
Jarun
KODziarze - merkelowej szczurki popiskują żałośnie i śmiesznie. Nie mają nic do zaproponowania społeczeństwu, więc wymyślają państwo w państwie rodem z "psychuszki", utopijne jak bańka dmuchana smrodem z odbytu. A Petru jakoś tych "znacznie lepszych rozwiązań" nie podaje. Po prostu przegrani nie mają argumentów ani wizji poza jedną: - My chcemy do koryta i to nic, że przegraliśmy. Chcemy i już!"
2016-09-01 13:19:30
już płatne pisowskie trole wypełzły
i szczują przeciwko wolności Polsce
2016-09-01 12:07:24
PIS = PZPR
i tak samo trzeba z nimi postępować
2016-09-01 11:58:31
.
Dać mu łopatkę i niech już kopie.
2016-09-01 11:40:25
ZS
Kijowski nawołuje, by tworzyć "państwo podziemne" - aberracja do potęgi n-tej - ujmując rzecz najdelikatniej!
2016-09-01 10:48:35
ted
Kaczyński nie mógł sobie nawet wymarzyć lepszej opozycji: alimenciarz Kijowski który bredzi coś o poszanowaniu prawa a sam jest na bakier z prawem, Petru który co otworzy usta to cały internet ma ubaw po pachy, urocza Myszka Agresorka, Grzegorz "zniszczę cię" Schetyna, Marks i Engels w jednym czyli Adrian Zandberg - to po prostu cudo nie opozycja!! :-)))))))))) PS: do tego na koniec grandziarz finansowy Soros który pośrednio finansuje opozycję w Polsce!!
2016-09-01 10:26:14
mir
Kijowski to prowokator i zdrajca na obcych uslugach.
2016-09-01 09:19:56
Dryja
Patrząc na foto mam wrażenie, że widzę wędrowną trupę teatralną kłaniająca się po występie. Już podali przećwiczone teksty, teraz jeszcze zebranie zasłużonych owacji a potem może nawet kolacyjka ze sponsorami. Wrażenie wzmacniają kostiumy (osoba w środku i druga z prawej).
2016-09-01 09:02:03
święte słowa Panie Mateuszu
Pokonaliśmy komuchów z PZPR pokonamy i faszystów z PIS
2016-09-01 08:16:08
balu
Mieliśmy kawiorową lewicę, a teraz będziemy mieć kawiorowych partyzantów:)
2016-09-01 08:03:40
dobrze mówi
Zadłużenie za PiSu rośnie 3 razy szybciej niż za PO. W tym tempie niedługo wykończą budżet
2016-09-01 07:56:03
zed
Kijowski to jeden z nielicznych głosów rozsądku, inni milczą bo się boją. Przy rządzącej obecnie w Polsce mafii która rozdaje sobie posadki i przywileje ktoś musi powiedzieć nie i stawić czynny opór tej niegodziwości.
2016-09-01 07:40:35
wert
Polska stała się krajem dyktatorskim w którym nie szanuje się praw Polaków. Najwyższy czas by takie "państwo podziemne" powstało
2016-09-01 07:29:55
Kijowski ma rację
PiS to nic innego jak kiedyś komuna. Niszczą w Polsce demokrację i działają na szkodę Polski. Z takim okupantem trzeba walczyć.
2016-09-01 07:18:55
idiota
Kijowski uswiadomił sobie ilu jest chetnych żeby go obić więc chce iść w podziemie ISSIS 5 lat temu zrobiło podziemne panstwo o nazwie Kalifat wymordowało przy tym 500 000 tys obywateli 7 milionow wygoniło z domów o zniszceniu Syri nie wspominajac.Kijowskiego chore wizje o panstwie robia z niego bandyte,lokalnego hitlera.planuje skazac Polaków na smierć a dla siebie załtwic władze,Ja nie chce wojny,przy wyborze poswięce Kijowskiego a nie miliony bezimiennych polaków