czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Dwukadencyjność tak, ale nie od przyszłorocznych wyborów

Dwukadencyjność tak, ale nie od przyszłorocznych wyborów

Dwukadencyjność tak, ale nie od przyszłorocznych wyborów
Data publikacji: 2017-05-15 15:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 18:40
Wywietleń: 185 256798

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

J.Kaczyński poinformował, że PiS wycofuje się z pomysłu wprowadzenia tzw. wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców.

- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności (...) - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta - doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi partii ds. kampanii samorządowej.

Jak dodał, pojawiają się też inne koncepcje, jednak każda z nich sprowadza się do tego, że wprowadzenie dwukadencyjności "nie wejdzie w trakcie tych wyborów".

- Doszliśmy do wniosku, że wobec stanowiska głowy państwa, do którego odnosimy się oczywiście z wielkim szacunkiem i wobec przynajmniej niepewności co do stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, nie należy w tej chwili tej sprawy stawiać w ten sposób, żeby tworzyć wrażenie, że chcemy uczynić coś, co być może niektórzy by traktowali jako złamanie pewnych reguł prawa - podkreślił lider PiS.

- Czy to oznacza, że rezygnujemy z tego przedsięwzięcia zmierzającego do tego, by oczyścić wiele samorządów, by dokonać zmian, by te grupy, które tam rządzą (...) niekiedy od już bardzo wielu lat, rekord to są 23 lata, w dalszym ciągu tam rządziły? Nie, chcemy to zmienić i chciałbym państwu powiedzieć, że to jest możliwe - oświadczył.

Prezes PiS podkreślił, że przy tworzeniu list wyborczych i ustalaniu kandydatów w poszczególnych regionach będą brani pod uwagę m.in. ludzie młodzi, którzy - jak ocenił - "wykazują wielką energię i którzy kojarzą się obywatelom, wyborcom ze zmianą".

- Nie rezygnujemy z tej wielkiej zmiany w trakcie tych wyborów samorządowych i to będzie nasze hasło, ale nie czynimy z tego czegoś, co jest przepisem prawnym, co powoduje pewnego rodzaju automatyzmy. Ale reguła, że mają być dwie kadencje zostanie z całą pewnością zachowana. Tyle tylko, że wejdzie w życie dopiero po jakimś czasie - zapowiedział Kaczyński

(pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

taka prawda
Jarosław musi wszystko sam. Przecież nikt za niego nie pomyśli, w ogóle nikt chyba tam poza Morawieckim i ministerką nie myśli. Płaszczak, powiatowa, Sasin , Brudzio ciągle ...a pan prezes powiedział, a teraz ustaliliśmy. Wy ustaliliście, lebiegi :-) Śmiechu warte. Bez prezesa nie potrafią wody spuścić.
2017-05-16 18:36:47
niklot
Kwa-kwa :-)
2017-05-16 15:38:10
Gość
Podsumowanie, A My uwazamy ze: bardziej zadziornego, zajadlego, zawzietego, msciwego i nie klekajacego na tych stronach jak ponizszy... niklot, to jak na razie nie ma !!
2017-05-16 12:06:00
Gość @niklot
Po twoim wpisie widać jaki stopień inteligencji reprezentują antypisowcy. Nienawiść i głupota
2017-05-16 12:02:51
niklot
To jest właśnie Jarosław -Zbawca Polski, który nas wywiedzie z Europy, z domu niewoli. Panuj nad nami - nasz prezesie. Jarosław nie może bez intryg i kopania po kostkach. To mała zadziora...a zajadłe, zawzięte, mściwe, że klękajcie narody.
2017-05-16 10:41:07
s-PO-kojnie...
PiS, czyli P-rzeforsujemy i S-amorzady !!
2017-05-16 01:40:21
Zrobmy jak w USA,
Co sie odwlecze... to moze i nie uciecze ??
2017-05-16 01:32:41
:)
No to PIKEJ ;-) bedzie mogl znow startowac w wyborach na prezydenta Szczecina, to dobrze choc marne szanse na wygrana, chyba ze znow najradna wejdzie do drugiej tury wtedy glos na Krzystka oczywiscie
2017-05-15 18:06:28
Nie teraz
Uff, 21 lat bycia wójtem miałoby pójść na marne? Jeszcze się upiecze.
2017-05-15 17:00:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny