sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kraj > Domy dla seniorów

Domy dla seniorów

Domy dla seniorów
Data publikacji: 2015-07-24 22:51
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-26 12:17
Wywietleń: 1262 5242

Osiem domów dziennego pobytu dla starszych osób powstanie w woj. Zachodniopomorskim dzięki wsparciu rządowego programu „Senior-Wigor”. Łączna kwota wsparcia na ich utworzenie to ponad 1,5 mln zł.

Jak poinformowały w piątek służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego, Wszystkie samorządy regionu zgłaszające swoje projekty do tegorocznego konkursu w ramach programu otrzymały dofinansowanie.

Dzienne domy powstaną w Szczecinie, Koszalinie, Darłowie oraz na terenie gmin Suchań, Darłowo, Gryfino, Szczecinek i powiatu Polickiego. Wszystkie powinny zacząć działać do końca 2015 r.

Jeden z domów ma powstać w budynku dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Darłowie. Samorząd na remont tego budynku i jego wyposażenie oraz utworzenie wokół ogrodu wystąpił o dotację w kwocie ok. 230 tys. zł. Wkład własny wyniesie blisko 150 tys. zł. Miasto planuje, że w czwartym kwartale budynek zostanie udostępniony dla wypoczynku i rehabilitacji 15 seniorów. W domu dziennej opieki seniorów zostanie zatrudnionych dwoje specjalistów, którzy w pierwszym roku działania będą finansowani z funduszy państwowych.

Inna z placówek dla seniorów będzie działać w Koszalinie. Miasto wnioskowało o dotację w wysokości 94 tys. zł i tyle otrzymało.Za te pieniądze samorząd m.in. wyposaży i pokryje koszty bieżącego funkcjonowania nowo powstałego dziennego domu pomocy „Pogodna Jesień", który będzie działał od 1 września 2015 r. w strukturach Domu Pomocy Społecznej.

Zgodnie z warunkami konkursu zostanie on przekształcony w Dzienny Dom „Senior-Wigor".

Program „Senior-Wigor” zakłada utworzenie dziennych domów seniora, w którym przebywać będą mogły osoby niepracujące w wieku 60+. W takim domu starsi będą mogli spędzić co najmniej osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdą się tam m.in.: pomieszczenie do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek. Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i potrwa do 2020 r. Ogółem na realizację przeznaczonych zostanie 370 mln zł. Samorząd może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki w wysokości do 80 proc, przy czym maksymalna kwota dofinansowania wynosi 250 tys. zł.

 Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana jedna trzecia kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie na osobę. W 2015 r. dofinansowanie otrzymało 119 samorządów z całej Polski. W sumie otrzymają na ten cel ponad 25,3 mln zł. (pap)

 

 

Komentarze

Seniorka z Seniorem,
A za ile na miesiac...??
2015-07-26 09:37:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi