środa, 21 marca 2018.
Strona główna > Kraj > Bezpieczniej na drogach

Bezpieczniej na drogach

Bezpieczniej na drogach
Data publikacji: 2015-07-01 22:27
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-23 07:07
Wywietleń: 1128 5016

Już przeszło dwa miesiące obowiązują w Polsce nowe przepisy ruchu drogowego - w tym wzbudzający najwięcej kontrowersji, nakazujący policjantowi zabranie prawa jazdy kierowcy, który przekroczy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Jak pokazują policyjne statystyki, nowe przepisy wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa na drogach! Liczba wypadków wyraźnie spadła. Mniej osób zginęło. Zmniejszyła się również liczba rannych.

Policjanci są zdania, że na poprawę sytuacji wpłynęły (m.in.) nowe przepisy. Wprowadziły one np. surowe kary finansowe dla pijanych kierowców. To sprawiło, że coraz mniej osób decyduje się na jazdę nie będąc trzeźwym. Przykład. W ciągu miesiąca poprzedzającego wejście w życie nowych regulacji, czyli od 17 kwietnia do 17 maja, policjanci zatrzymali 11 144 kierowców na tzw. podwójnym gazie. Miesiąc później liczba zatrzymanych spadła do 10 340.

Siłą rzeczy coraz rzadziej dochodzi teraz do wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Od 18 maja (tego dnia weszły w życie nowe przepisy) do 17 czerwca pijani kierowcy spowodowali ich 104 czyli o 29 mniej niż od 17 kwietnia do 17 maja. Dzięki temu mniej było również poszkodowanych.

Z najnowszych statystyk policji wynika, że Polacy z roku na rok stają się kierowcami coraz bardziej ostrożnymi. Ciągłe działania podejmowane przez policję i coraz surowsze prawo mają jednak wpływ na sposób prowadzenia pojazdów przez polskich kierowców. Powoli z naszych dróg znikają na przykład piraci nie przestrzegający ograniczeń prędkości. Od maja policja zatrzymała już (na 3 miesiące) ponad 3 tys. praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.©℗

(lw)

 Fot.: Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy