piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Wyzwaniem dla Polski edukacja i starzejące się społeczeństwo

Wyzwaniem dla Polski edukacja i starzejące się społeczeństwo [FILM]

Wyzwaniem dla Polski edukacja i starzejące się społeczeństwo
Data publikacji: 2017-06-21 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-22 12:01
Wywietleń: 585 271708

Poprawa jakości edukacji i starzejące się społeczeństwo to wyzwania, przed którymi stoi Polska – ocenia przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Pinerúa. Przypomina także, że ludzie będą przedsiębiorczy, jak długo będą do tego mieli odpowiednie warunki.

Bank Światowy to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Polska jest jego członkiem od 1986 r. Prognozy Banku Światowego dla Polski na najbliższe lata są bardzo dobre – przypomniał Carlos Pinerúa. Na dłuższą metę trzeba jednak – jego zdaniem – zadbać o poprawę jakości edukacji, co także wpływa na innowacyjność.

– Należy inwestować w ludzi. Nie chodzi jedynie o inwestycje pieniężne. To także kwestia zdrowia, edukacji, zagwarantowania, że wszyscy są częścią procesu – zauważył. Przedstawiciel Banku Światowego zwrócił uwagę na wyzwanie, jakim jest struktura demograficzna Polski – to, że polskie społeczeństwo się starzeje.

– Polityka społeczna musi być kształtowana w ten sposób, że nieustannie brana jest pod uwagę wzrastająca liczba ludzi w podeszłym wieku, schorowanych. Polityka musi być prowadzona tak, by ci ludzie nie zostali pozostawieni sami sobie – tłumaczy. 

 

Pinerúa odniósł się także do obniżenia w Polsce wieku emerytalnego.

– Należy pamiętać o tym, że polityka społeczna nie jest prowadzona w oderwaniu od bieżącej polityki. Obietnice są składane i należy ich dotrzymywać – zauważył. Pochodzący z Wenezueli ekonomista uważa, że trzeba starać się, by ludzie chcieli pozostać na rynku pracy.

– Jestem przekonany, że jest wielu ludzi, którzy będą chcieli pracować dłużej – zapewnił i podkreślił: "Wracamy do kwestii, że nad ludźmi starszymi musi być roztaczana opieka. To także kwestia finansowa, muszą mieć zapewnione odpowiednio wysokie emerytury. Wszystko musi układać się w logiczną całość".

Carlos Pinerúa podkreślił, że w jego opinii Polska stanowi jedno z najbardziej przedsiębiorczych społeczeństw spośród krajów, w których miał okazję pracować.

– Ludzie będą przedsiębiorczy, jak długo będą do tego mieli odpowiednie warunki – uważa. Dlatego jego zdaniem trzeba te warunki tworzyć na przykład przez rozwój kształcenia ustawicznego i poprawę standardów opieki zdrowotnej dla starszych. – W innym wypadku nie będą pracować. Należy o tym myśleć z dużym wyprzedzeniem.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

Olaboga
W Polsce należy pilnie przygotować Kadrę Nauczycieli - EDUKATORÓW a wyeliminować z nauczania ludzi zdemoralizowanych działających często jak gangi- jeden oblewa Ucznia, Studenta, drugi doradza korepetycje u trzeciego ten ich udziela i dzieli się z pozostałymi dolą i tak niszczą często zdolnych ale biednych nauczając nihilizmu. Potencjał Szczecińskich Uczelni jest olbrzymi i powinien być wykorzystany zdecydowanie do rozwoju gospodarczego regionu szczególnie kierunków uwarunkowanych położeniem geograficznym.
2017-06-22 11:39:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi