Wtorek, 07 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wsparcie dla samorządów. Wnioski do 12 stycznia 2024 roku

Data publikacji: 02 stycznia 2024 r. 14:03
Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia 2024 r. 14:09
Wsparcie dla samorządów. Wnioski do 12 stycznia 2024 roku
Od 12 grudnia zachodniopomorskie samorządy mogą się starać o wsparcie z trzech proekologicznych programów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, o czym poinformował jego prezes Marek Subocz. Fot. WFOŚiGW  

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie od 12 grudnia 2023 r. przyjmuje wnioski o wsparcie w ramach programów: EkoOświetlenie, EkoPrzystanek i Azbest. Są one skierowane do zachodniopomorskich samorządów. Łącznie przeznaczono na ten cel siedem milionów złotych.

Trzy miliony złotych trafi na ekologiczne oświetlenie.

– Nowy program EkoOświetlenie, którego pilotaż w województwie zachodniopomorskim właśnie uruchamiamy, jest dedykowany jednostkom samorządu terytorialnego i związkom międzygminnym, które będą mogły przeznaczyć wsparcie – w formie pożyczki nawet do 100 proc., w tym 70 proc. dotacji – maksymalnie 350 tys. zł na modernizację oświetlenia zewnętrznego i montaż nowych punktów świetlnych – mówi Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie. – Wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Prace mogą obejmować m.in. demontaż starych wyeksploatowanych opraw oświetleniowych, modernizację istniejących punktów zapalania oświetlenia czy montaż inteligentnego sterowania. Wnioski w ramach programu EkoOŚwietlenie można składać do 12 stycznia 2024 roku.

W regionie powstaną również zielone przystanki.

Program EkoPrzystanek – kolejny skierowany do gmin – ma w założeniu służyć finansowaniu budowy zielonych przystanków komunikacji miejskiej, ogrodów deszczowych i wertykalnych, a także terenów zielonych. Dofinansowanie przewidziano w formie dotacji do 70 proc. kosztów, maksymalnie 200 tysięcy złotych na gminę lub pożyczki do 100 proc. wartości inwestycji. Budżet – podobnie jak programu EkoOświetlenie – to trzy mln zł. Termin składania wniosków to również 12 stycznia 2024 roku.

Milion złotych przeznaczono na likwidację rakotwórczego azbestu.

Zachodniopomorscy beneficjenci, którzy chcą usunąć azbest z dachów budynków na swoim terenie, mogą składać wnioski o dofinansowanie do 31 marca 2026 roku, przy czym termin realizacji zadania to maksymalnie 15 listopada 2026 roku, a wypłata środków nastąpi nie później niż 31 grudnia 2027 roku. Nabór jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Wsparcie na demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów azbestowych to maksymalnie 700 złotych za tonę, a dofinansowanie to dotacja do 100 proc. kosztów.

Fundusz od lat wspiera samorządy w likwidacji groźnego dla zdrowia materiału. W 2023 roku zawarł umowy z 73 samorządami i przekazał dofinansowanie, które pozwoliło na usunięcie ponad trzech tysięcy ton azbestu.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA