czwartek, 17 sierpnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego

Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego

Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego
Data publikacji: 2016-06-09 18:18
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-13 16:11
Wywietleń: 1727 138477

Na przyszłą sobotę, 18 czerwca, zapowiedziano uroczyste otwarcie terminalu LNG w Świnoujściu. Ma on otrzymać imię Lecha Kaczyńskiego. Politycy PiS już pięć lat temu, przed pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej, proponowali, by w ten sposób uhonorować zmarłego tragicznie prezydenta RP.

– Myślę, że tutaj, na Pomorzu Zachodnim, jesteśmy to winni panu prezydentowi – mówił w marcu 2011 roku poseł Joachim Brudziński, dziś wicemarszałek Sejmu.

Przypomniał, że to Lech Kaczyński, jeszcze jako kandydat na prezydenta RP w 2005 r., był pierwszym politykiem, który publicznie zapowiedział, że w programie jego przyszłej prezydentury będzie budowa gazoportu. Zdaniem J. Brudzińskiego, podjęta przez Lecha Kaczyńskiego decyzja o tej inwestycji, mającej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju i przyczynić się do rozwoju gospodarki morskiej, była na miarę decyzji Eugeniusza Kwiatkowskiego o budowie portu w Gdyni.

Na uroczystości związane z otwarciem terminalu mają przybyć m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dzień wcześniej, 17 czerwca, w porcie zewnętrznym w Świnoujściu spodziewany jest metanowiec „Al Nuaman” z pierwszą komercyjną dostawą skroplonego gazu ziemnego. (ek)

 

Komentarze

o co ten hałas
...pewnie niektórych ucieszyłoby nazwanie gazoportu imieniem Jaruzelskiego ;-)
2016-06-13 16:05:05
ckm
a w szczecinie nie ma jeszcze ulicy takiego imienia?
2016-06-11 18:59:50
Jarun
Na początku żeby było jasne, głosowałem na Kukiz-15. Odrzucam w naszej polityce dwubiegunowość i wybór między PO a PiS-em. Odnośnie śp. Lecha Kaczyńskiego. Jako prezydent RP niczego ważnego nie dokonał a Jego gloryfikacja to przejaw chorobliwego uzależnienia się brata bliźniaka Jarka i niegodzenie się z Lecha śmiercią. Stąd od 6 lat - miesięcznice. To chore! Wciąganie społeczeństwa w Jego żal, rozpacz po śmierci brata. A PO, lewactwo: g**** mnie obchodzi! Teraz rządzi PiS i odpowiada za państwo Polskie. Oczywiście przydupasy, wazelinarze będą wszystko robić, żeby tylko przypodobać się prezesowi. Ale czego się nie robi dla posady, synekury.
2016-06-11 13:09:56
Zen
A stocznia Gryfia, czyje powinna nosić imię?
2016-06-11 11:46:30
Max
Wraca stare. Za socjalizmu każdy zakład miał patrona. Np stocznia Lenina. Teraz bedą patroni z PiS
2016-06-11 09:46:16
bielik
Dlaczego tak niektórzy hejtują na śp. Lecha Kaczyńskiego ? To najlepszy wybór, aby to właśnie on był patronem terminala LNG. Przecież po wyborach na prezydenta i wygraniu PiS w 2005 roku zapadła decyzja o budowie terminala w Świnoujściu, a nie w ....... Gdańsku. W 2008 roku wicepremier Pawlak dłuuuuuugo zwlekał z podpisaniem ostatecznej decyzji licząc na to, że inwestycję przejmie Gdańsk. Gdyby wybory w 2005 wygrało PO to z pewnością nie byłoby terminala w Świnoujściu. A teraz niektórzy psioczą na tych co o tej decyzji zadecydowali. Wstyd.
2016-06-11 08:51:03
andrzej
A czy to czasami nie jest łamanie demokracji? Taki cios przy granicy z Niemcami a oni dwoją się i troją przyznają zdrajcom doktoraty w Osnabruck . A tu masz populiści nacjonaliści cos zbudowali dla Polaków. Do wiadomości zdrajcom gazoport powstał bo to Pan Prezydent Lech Kaczyński zdecydował o jego powstaniu. Więc tym wszystkim matołom przeciwnikom PiS na tym forum dam rade udajcie sie do najbliższego psychiatry.
2016-06-11 00:56:36
w-PiS-anka,
Do Jaruna... Chlopie, PO tych Twoich "bazgrolach" to widac wyraznie, ze z Toba cos juz nie tak...(?) mowiac krotko "majaczysz" i placzesz sie we wlasnych zeznaniach...! A moze i zmienil bys ten Swoj "przydomek" na... Ja-rus ??
2016-06-11 00:16:49
Simca
Wlasciwie to brawo PIS! Niech czerwone pieski szczekaja a wy robcie swoje, po to was wybralismy.
2016-06-10 20:33:33
Simca
Postkomuna i lewctwo w zachodniopomorskiej prasie ma sie dobrze sadzac po GLUPIO chamskich wpisach obrazajacych sp Lecha Kaczynskiego. Szkoda ze ta swolocz nie pojmuje ze terminal powstal wlasnie z inicjatywy Pis i Pana Prezydenta Kaczynskiego ktory popieral takze projekt budowy tunelu zaniechany przez swiatle rzady Tuska.
2016-06-10 20:26:22
Jarun
A gdyby nazwać terminal na cześć J. Brudzińskiego "JOJO". Nie Jajo, bo to kojarzyłoby się z kaczym jajkiem, może zbukiem. No i koniecznie (powtarzam: koniecznie!) postawić pomnik dla kota Alika -ulubionego futrzaka prezesa Jarka. Pomyślcie, zamiast tej dekadenckiej Frygi spoglądałby na nas kot Alik. Sensacja nie tylko na całą Polskę ale i na Europę. Nie bójmy się, idźmy za ciosem. Na Placu Żołnierza Polskiego spiżowy pomnik "Żelaznego Antoniego" - co to się Niemcom i Ruskim nie kłaniał. A niech sobie stoi Antek-Plicmajster z naganem.
2016-06-10 16:36:40
JLK
Jaki patron taki tonaż statków
2016-06-10 13:46:42
gazownik
A tego pana w czarnej sukience z Torunia zaproszono, by terminal poświęcił i skasował „co łaska” kilka baniek?
2016-06-10 09:45:05
dm
Większość mieszkańców Świnoujścia jest przeciwko nazywaniu gazoportu im.Kaczyńskiego
2016-06-10 09:04:52
PO-dejrzliwy Marynarz,
Ciekawym tez bedzie... a jak tam zabladzi "jakis" PO-wodny Okret, czy tez nie-PO-strzezenie bedzie PO-trafil zawrocic ? Gdzie o "czerwonych wielorybach" juz nie ws-PO-mne !!
2016-06-10 01:31:56
CCCP czyli... Ciagle Czegos Czepiacie (sie) Panowie... w roku juz 2016-ym,
Do PO-nizszych Wielbicieli Komunizmu i PO-stkomunizmu ! Ojjj, BOLI Was BOLI... ze nie nadano Wschodniej Nazwy ?? No niestety, ale Wasze Czerwone 68 lat, odplynalo juz i ze Swinoujscia... w sina dal !!
2016-06-10 01:21:54
Kalafior
Boże, przecież to nie teatr tylko zakład przemysłowy! Czy Ci ludzie którzy tak zadecydowali mąką po kolejki w głowach? Ehh "dobra zmiana". Co dalej? Pewno reaktywującą sie Stocznia SZczecinska (pewno sie nie reaktywuje) bedzie nazywać sie "im. brzozy smoleńskiej"
2016-06-10 00:19:51
zwiększe
Ja chcę by zacząć masowo nazywać zaniedbane ulice - ulicami Kaczynskiego - po nazwaniu obecne wladze wyremontuja taka ulice, będzie to przyśpieszona droga do odnowienia starych i zaniedbanych ulic,
2016-06-09 21:55:16
Anna
Będzie wisieć to imię nad terminalem, jak zapowiedź katastrofy, bo z tym się najbardziej kojarzy. Trochę straszne.
2016-06-09 21:25:45
Ben
Kiedy wreszcie skończy się ten obciach.
2016-06-09 20:31:10
Darek
Proponuję jeszcze zmienić nazwę miasta na Kaczogród.
2016-06-09 20:31:06
Gość
To się staje już niesmaczne. Czy inicjatorzy nie widzą, że narażają się na śmieszność?
2016-06-09 19:50:25
Misiu
A moze wszystkie toalety i pisuary ochszczić im Lecha i Jarosława Kaczyńskich ? Jesteśmy ZA
2016-06-09 19:44:57
ląduj dziadu!
a może terminal im. Mamrota Nieudacznika? Czym ten gościu zasłużył się dla Pomorza Zachodniego? Spytam więcej! Czym ten gościu zasłużył się dla Polski?
2016-06-09 19:29:41