czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Rura gotowa

Rura gotowa

Rura gotowa
Data publikacji: 2015-09-20 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-23 12:56
Wywietleń: 1334 22581

Wojewoda zachodniopomorski dał pozwolenie na użytkowanie ostatniego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Szczecin - Lwówek. W ten sposób spółka Gaz-System zakończyła realizację planu inwestycyjnego na lata 2009-2015.


Ukończony gazociąg o średnicy 700 mm i długości ok. 188 km zlokalizowany jest na obszarze województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Kosztował prawie 587 mln zł i był budowany w dwóch etapach: Szczecin - Gorzów Wielkopolski (ok. 118 km) oraz Gorzów Wielkopolski - Lwówek (ok. 70 km). Umożliwi przesył gazu z terminalu LNG w Świnoujściu do centralnej Polski.

- Rok 2015 jest dla nas wyjątkowy z uwagi na zakończenie dużych projektów, które w historii polskiego gazownictwa na taką skalę nie były jeszcze realizowane - mówi Sławomir Śliwiński członek zarządu Gaz-System SA. - W latach 2009-2015 udało się nam wybudować 1283 km nowych gazociągów przesyłowych, 41 stacji gazowych i dwie tłocznie. Inwestycje te zwiększyły elastyczność przesyłu gazu w Polsce, przyczyniły się do liberalizacji rynku, a dla naszej spółki otworzyły nowe obszary biznesowe i poszerzyły grono klientów. Rozbudowa krajowego systemu przesyłowego wraz z połączeniami transgranicznymi i usługą rewersów na gazociągu jamalskim poprawiła techniczne zdolności Polski w zakresie importu gazu z krajów Unii Europejskiej. Z tych nowych możliwości technicznych korzystają już nasi klienci.

Najważniejsze z wybudowanych gazociągów to połączenia Świnoujście - Szczecin, Gustorzyn - Odolanów, Szczecin - Gdańsk, Szczecin - Lwówek, Rembelszczyzna - Gustorzyn, a także modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku. Obecnie Gaz-System jest największym w Polsce inwestorem w branży. Spółce udało się też osiągnąć pozycję jednego z największych beneficjentów środków unijnych na inwestycje infrastrukturalne.
Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego jest budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu Gaz-System zamierza w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także uruchomienie nowych połączeń gazowych z Czechami, Słowacją oraz Litwą.©℗

(jps)

Fot. arch. Gaz-System SA.

Komentarze

Olaboga
Ciągle rządzi nami jakaś Rura
2015-09-23 10:51:59
Wyrzucone
w błoto pieniądze...pies z kulawą nogą nie zechce tego gazu - z uwagi na cenę...ale Solidaruchy sobie z tym poradzą...już szykują ustawę o "socjalizacji" przedsięwzięcia - czyli przymus dopłacania do gazu jako koszt dywersyfikacji...na wojnę z Rosją się i nas szykują...
2015-09-20 19:22:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi