czwartek, 26 kwietnia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Rozpoczęły się testy przesyłu gazu z terminalu LNG do sieci

Rozpoczęły się testy przesyłu gazu z terminalu LNG do sieci

Rozpoczęły się testy przesyłu gazu z terminalu LNG do sieci
Data publikacji: 2016-01-09 13:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1827 92115

Około trzech miesięcy potrwają testy odbioru gazu ziemnego z terminalu LNG w Świnoujściu do krajowego systemu przesyłowego – poinformował PAP operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

„Rozpoczęte siódmego stycznia testy polegają na sprawdzaniu systemów sterowania procesem przy wykorzystaniu wszystkich urządzeń zainstalowanych na terminalu LNG w różnych parametrach technicznych” – mówi PAP rzecznik prasowy Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.

W zbiornikach LNG zainstalowane są pompy niskociśnieniowe, które pompują skroplony gaz ziemny ze zbiorników do układu pomp wysokociśnieniowych – relacjonuje Polkowska. Jak dodaje, skroplony gaz ziemny pompowany jest do układu regazyfikatorów, w których następuje proces podgrzewania skroplonego gazu ziemnego i zmiana stanu gazu z postaci ciekłej na gazową.

Gaz przepływa później do stacji pomiarowej, a następnie trafia do sieci przesyłowej Gaz-Systemu. Później gaz kierowany jest do stacji gazowych wysokiego ciśnienia, a następnie do sieci dystrybucyjnej i odbiorców.

Do monitorowania prac terminala LNG służy system, który umożliwia sterowanie procesem regazyfikacji w zależności od przeprowadzanych prób eksploatacyjnych oraz w przyszłości od zapotrzebowania na paliwo gazowe – mówi Polkowska.

Jak dodaje rzeczniczka, gaz dostarczany do systemu przesyłowego podczas rozruchu terminala LNG będzie spełniał odpowiednie wymogi jakościowe oraz będzie zgodny z normą obowiązującą w kraju.

Zakończenie rozruchu uzależnione jest od przebiegu testów i potrwa około trzech miesięcy – dodaje Polkowska.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady grudnia ub. roku metanowiec „Al Nuaman" dostarczył do polskiego terminala ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, tj. ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego z Kataru. To pierwsza dostawa w ramach kontraktu zawartego między PGNiG i Qatargas.

Terminal LNG będzie elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależność gazową Polski.

Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Rozważana jest rozbudowa jego mocy do 7,5 mld m sześc. (PAP)

Fot.: Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

Wawrzek
Podłączenie odnogi Gazociągu Północnego do Gazo-portu przyniosłoby Polsce i Europie Środkowej znaczne korzyści. ciekawe dlaczego omc magister K zawiódł całkowicie w tej sprawie
2016-01-12 10:41:55
@ Tomasz
W USA ten gaz w formie płynnej, ma chyba cenę około 120 USD za tonę /albo za 1000m3/ nie pamietam; dla nas, do tej ceny dochodzi koszt transportu i regazyfikacji...
2016-01-11 21:40:55
mów mi Tomasz
poczekałbym trochę na start komercyjny. z tego co czytałem pojawienie sie lng ma pozytywny wpływ na ceny, w usa spadły o 80% na przesrzeni kilku lat (źródło, żeby nie było, że się mądraluję: http://lng.edu.pl/wp-content/uploads/2015/05/LNG_Snapshot_marzec_2015.pdf
2016-01-11 19:58:20
ale numer,
cieszy się hołota, że gaz popłynie...dobrze byłoby sfilmować ich miny, jak zobaczą pierwsze rachunki z tym gazem związane...
2016-01-10 19:52:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Fontanna przy deptaku trysnęła kolorami
Zakwitły szczecińskie magnolie
Potańcówka w filharmonii z paprykarzem i oranżadą
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy