środa, 18 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Pierwsze półrocze: wyższe przychody i mniejsze inwestycje

Pierwsze półrocze: wyższe przychody i mniejsze inwestycje

Pierwsze półrocze: wyższe przychody i mniejsze inwestycje
Data publikacji: 2016-08-25 11:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-25 11:20
Wywietleń: 427 149593

Przychody z działalności przedsiębiorstw średnich i dużych były w I półroczu 2016 r. wyższe o 3,6 proc. r/r, a ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów – o 3,1 proc. Wynik finansowy netto wzrósł o 12,9 proc., a inwestycje spadły o 7,1 proc. – podał GUS.

Paweł Skotnicki, ekspert ZPPZ Lewiatan: 

- Pierwsze 6 miesięcy 2016 roku w działalności przedsiębiorstw wskazuje, że nauczyły się działać w warunkach deflacji, która daje im relatywnie niskie wzrosty przychodów. Nie boją się podwyższać swoim pracownikom wynagrodzeń. Poprawiła się rentowność sprzedaży, bardzo wysoki jest wskaźnik płynności gotówkowej, czyli zdolności do natychmiastowej realizacji zobowiązań krótkoterminowych. Przedsiębiorcy boją się jednak  zwiększania inwestycji, co należy wiązać z niestabilnością polityczną i restrykcyjnością regulacyjną, która dominuje w projektach ustaw. Przede wszystkim zmniejszyły się inwestycje w budynki i budowle. Spadły także inwestycje w maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia.

Ireneusz Miski, członek rady nadzorczej ZPPZ Lewiatan, OT Logistics:

- Gwałtownie spadły inwestycje w sektorze związanym z dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami. Prawdopodobnie jest to efektem braku uruchomienia funduszy unijnych na poziomach regionalnych, bo zapewne część inwestycji w tym sektorze posiłkuje się środkami z Unii Europejskiej, a one jeszcze na dobrą sprawę nie ruszyły. Silne spadki inwestycji odnotowała także branża  transport i gospodarka magazynowa. Nie wykluczone, że firmy transportowe i spedycyjne zmniejszyły inwestycje w stosunku do zeszłego roku w wyniku braku rozstrzygnięć na poziomie UE dotyczących obowiązku stosowania niemieckiej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Tym bardziej że inne kraje starej UE także myślą o podobnym rozwiązaniu.

Pierwsze półrocze: wyższe przychody i mniejsze inwestycje

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi