Piątek, 26 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Niebezpieczne wrogie przejęcie

Data publikacji: 05 sierpnia 2015 r. 20:25
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Niebezpieczne wrogie przejęcie
 

Ustawę, której celem jest ochrona strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem, podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Chodzi przede wszystkim o firmy z sektorów energetycznego i zbrojeniowego.

„Ustawa dotyczy najważniejszych spółek z sektorów gazowego, elektroenergetycznego, chemicznego, petrochemicznego i zbrojeniowego. W sytuacji zagrożenia takiego podmiotu Rada Ministrów wyda rozporządzenie, dzięki któremu przejęcie tego podmiotu będzie podlegało kontroli ministra skarbu państwa” – podało w środowym komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa, które było inicjatorem nowych przepisów.

Zgodnie z ustawą o kontroli niektórych inwestycji, spółka będzie mogła uzyskać status chronionej, jeśli prowadzi działalność w określonych jako kluczowe branżach, ma istotny udział w rynku, jej przejęcie będzie rodziło poważne zagrożenie dla fundamentalnych interesów państwa oraz nie będzie można zastosować innego, mniej restrykcyjnego środka ochrony.

Inwestorzy będą mieli obowiązek poinformowania Ministerstwo Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Minister skarbu mógłby zablokować taką transakcję, gdyby uznał, że zaistniały przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Taka decyzja będzie mogła być zaskarżona do sądu.

Ministrowi będzie doradzał Komitet Konsultacyjny. W skład Komitetu – jak podała w komunikacie kancelaria prezydenta – wejdą przedstawiciele wskazani przez ministrów: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, gospodarki, Skarbu Państwa, środowiska, rolnictwa, właściwego do spraw administracji publicznej. Swoich przedstawicieli będą też wskazywać szefowie: ABW, AW, RCB, SKW, SWW oraz URE. (pap)

Na zdjęciu: Jedną z polskich spółek o znaczeniu strategicznym są Zakłady Chemiczne Police.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2015-08-11 11:37:48
"leon_zawodowiec" 112 poszukaj sam znajdziesz wiele
leon_zawodowiec
2015-08-10 14:16:31
Wawrzek, masz jakieś konkrety na myśli? Nie wiem czy wiesz, ale wejście na giełdę daje spółkom duże korzyści, takie jak choćby przypływ kapitału który można później przeznaczyć np. na inwestycje. Z ruletką to bynajmniej nie ma nic wspólnego
Wawrzek
2015-08-06 14:42:04
Ciekawe kiedy odpowiedzą Ci, którzy zniszczyli polskie Zakłady produkcyjne często nowoczesne wyprzedając ich i grając nimi na giełdzie-ruletce
kapsel
2015-08-06 12:34:45
Ten tytuł to chyba trochę zbyt sensacyjny... To nie jest przecież tak, że wcześniej była wolna amerykanka. Konsekwentnie zabezpieczali spółki chemiczne, Police czy inne zakłady Grupy Azoty. Więc na żadne wrogie przejęcie nie ma już szans

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA