poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Akcje Kuriera > WIADOMOŚCI SZCZECIN > Bezpieczna energia z odpadów komunalnych

Bezpieczna energia z odpadów komunalnych

Data publikacji: 2016-08-28 19:57
Wywietleń: 389

Spalarnie odpadów komunalnych odgrywają ważną rolę w ochronie środowiska i produkcji energii. W Szczecinie powstaje jedna z pierwszych tego typu instalacji w Polsce.

Są uzupełnieniem gospodarki odpadami opartej na selekcji i recyklingu. Unieszkodliwiają śmieci, które nie mogą być wykorzystane w inny sposób. Paliwem dla spalarń są tzw. odpady zmieszane, a więc resztki jedzenia, brudne opakowania, zwiędłe kwiaty, papier zabrudzony olejem lub smarem, pieluchy, plastry, bandaże, trociny z kuwet, tkaniny, kosmetyki itd., itp. Słowem wszystko to, czego nie da się poddać recyklingowi w zgodzie z ekonomią i środowiskiem.

Jedną z możliwości dla spalania bezużytecznych odpadów jest ich składowanie. Jednak składowiska odpadów, oprócz tego, że zajmują przestrzeń, zanieczyszczają i szpecą krajobraz, emitują metan, który jest silnym gazem cieplarnianym (25 razy silniejszym niż CO2).

Spalarnie mają też znaczenie dla naszej higieny. Eliminują z recyklingu surowcowego odpady zanieczyszczone wirusami i bakteriami. Z drugiej strony proces spalania pozwala oczyścić i wyodrębnić metale ze zmieszanych odpadów, które dzięki temu mogą zostać poddane recyklingowi.

Technologie używane we współczesnych spalarniach zapewniają wysokie standardy ochrony środowiska. Szczeciński zakład będzie wyposażony w system oczyszczania spalin, z dużym zapasem spełniający unijne i polskie wymagania dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego.

Wspófinansowane przez UE zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów są tworzone zgodnie z zasadą BAT (Best Available Techniques – Najlepsze Dostępne Techniki). Ich bezpieczne i właściwe działanie jest poparte wieloletnim doświadczeniem.

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi