niedziela, 21 stycznia 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Przez granice > Na Festiwalu Róż

Na Festiwalu Róż

Data publikacji: 2015-07-20 11:31
Wywietleń: 298

Ubiegłoroczny Festiwal Róż w przygranicznych Skarbimierzycach miał ogromne powodzenie, a tegoroczny – jeszcze większe. W folwarku otoczonym zabytkową zabudową tłoczno zrobiło się już na godzinę przed jego rozpoczęciem. 

Goście zjechali z bardzo wielu stron, przyjechały pełne autokary. Przez osiem godzin na dziedzińcu i w budynkach gospodarskich trwały koncerty, kiermasze, wystawy malarskie, rękodzielnicze, warsztaty dla dzieci i dorosłych. 

No i były róże – do kupienia i podziwiania. Zdobiły stoiska, wystawy, kapelusze i długie suknie, w których pięknie prezentowały się dziewczęta oraz niewiasty. Czy jest u nas jeszcze jakiś festiwal, na którym tak wiele pań pojawia się w eleganckich sukniach i kapeluszach? 


Tak też była ubrana, jak przystało na gospodynię domu, patronująca imprezie hrabina i pisarka Elizabeth von Arnim, czyli pani wójt Dobrej, Teresa Dera, której towarzyszył hrabia von Arnim – Bartłomiej Miluch, przewodniczący Rady Gminy Dobra. Gmina częstowała gości ciasteczkami i obdarowywała polskim tłumaczeniem drugiej książki Elizabeth von Arnim „Samotne lato”, napisanej w 1899 r. w Rzędzinach, gdzie pisarka miała dom, pielęgnowała ogród i hodowała róże.


Festiwal Róż, mający już swoich gorących sympatyków, jest zakończeniem całorocznych spotkań mieszkańców zaprzyjaźnionych, a sąsiadujących przez granicę gmin Dobra i Blankensee, wspólnych warsztatów i różnych innych zajęć. Osoba angielskiej pisarki, żyjącej w latach 1866-1941, a w latach 1891-1908 mieszkającej w Nassenheide (to dzisiejsze Rzędziny w gminie Dobra), której książki od lat są wydawane w Niemczech, jak nigdy dotąd zbliżyła ze sobą sąsiadów z obu stron granicy.  Jest jeden z wielkich sukcesów Dobrej, która zainicjowała ten fantastyczny program z różą w tle, tak udatnie łączący współczesność z historią miejsca i promujący kulturę. 


Tegoroczny festiwal finansowo wsparli Duńczycy – Fundacja Oticon i firma DGS POlska – którym spodobał się taki i sposób szerzenia kultury i współpracy międzysąsiedzkiej.


(eb)


Wystawę swoich obrazów prezetowałya m.in.Juliane Biedermann von Arnim z Berlina


Fot.: E. BRUSKA

Pogoda
-3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy