Sportowy plebiscyt. Piotr Lisek po raz trzeci [GALERIA]

Data publikacji: 19 grudnia 2019 r. 22:20
Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2019 r. 14:16
Sportowy plebiscyt. Piotr Lisek po raz trzeci

27-letni tyczkarz OSOT Szczecin Piotr Lisek został zwycięzcą 66. plebiscytu na najlepszego sportowca i trenera ziemi szczecińskiej roku 2019. Plebiscyt odbywa się od roku 1954 i jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych w naszym kraju.

Piotr Lisek znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych sportowców województwa zachodniopomorskiego po raz szósty, zwyciężył natomiast po raz trzeci. Jest najlepszym sportowcem mijającej dekady w naszym regionie, z licznymi sukcesami, kandydujący również w plebiscycie na najlepszego sportowca w Polsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

W obecnym roku Piotr Lisek wywalczył brązowy medal mistrzostw świata na otwartym stadionie i został wicemistrzem Europy w hali. Od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych tyczkarzy na świecie.

Na drugim miejscu uplasowała się Małgorzata Hołub-Kowalik, która wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w sztafecie 4 x 400 metrów. Na trzecim miejscu uplasowała się Natalia Partyka, brązowa medalistka drużynowych mistrzostw Europy w tenisie stołowym, jednocześnie brązowa medalistka igrzysk europejskich. Na czwartym miejscu znalazł się trzeci z lekkoatletów Patryk Dobek, brązowy medalista uniwersjady, a także półfinalista mistrzostw świata w biegu na 400 metrów przez płotki.

Przedstawiciele sportów zespołowych

Na kolejnej pozycji uplasowała się pierwsza przedstawicielka gier zespołowych. Natalia Mędrzyk była czołową siatkarką Chemika Police, reprezentantką kraju, wywalczyła czwarte miejsce w mistrzostwach Europy, a także Superpuchar Polski.

Szóste miejsce zajęła Agnieszka Skrzypulec, która od wielu lat nie schodzi poniżej określonego, bardzo dobrego światowego poziomu. W minionym roku zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach Europy, była trzecia podczas regat przedolimpijskich i jednocześnie jest pierwszą szczecinianką, która uzyskała olimpijską kwalifikację do Tokio.

Za naszą żeglarką znalazł się kapitan piłkarzy Pogoni Szczecin Sebastian Kowalczyk. 21-letni pomocnik jest rodowitym szczecinianinem, wychowankiem klubu, reprezentantem w kadrze młodzieżowej, czołową postacią drużyny będącej rewelacją rundy jesiennej.

Kolejną lokatę wywalczył Maciej Boguszewski, przedstawiciel sportów walki, mistrz Polski w karate w wersji olimpijskiej, który w minionym roku zajął punktowane miejsce w turniejach będących kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Tokio.

Wioślarskie tradycje

Na dziewiątym miejscu uplasował się przedstawiciel sportów wodnych Łukasz Posyłajka, jednocześnie nawiązując do wspaniałych tradycji szczecińskiego wioślarstwa. W minionym roku wywalczył złoto podczas Pucharu Świata w ósemkach, 7. miejsce w mistrzostwach Europy i 14. miejsce na mistrzostwach świata.

Czołową dziesiątkę zamyka Marta Pihan-Kulesza, która podczas tegorocznych mistrzostw Europy rozgrywanych w jej rodzinnym mieście, Szczecinie, zajęła 12. miejsce w ćwiczeniach wolnych. Marta Pihan-Kulesza w czołowej dziesiątce znalazła się już po raz dziewiąty.

Trenerem roku Czytelnicy „Kuriera Szczecińskiego” wybrali niemieckiego trenera piłkarzy Pogoni Szczecin Kostę Runjaica, który wyprzedził Marcina Szczepańskiego opiekującego się Piotrem Liskiem i Rafała Białego, prowadzącego rewelacyjnie spisującą się w obecnych rozgrywkach drużynę piłkarzy ręcznych Sandry.

Wyboru najlepszych sportowców i trenerów dokonali Czytelnicy „Kuriera Szczecińskiego” przesyłający na swoich faworytów kupony i SMS-y. Kapituła plebiscytu dokonała natomiast wyborów uzupełniających w kilku dodatkowych kategoriach.

Nagrody dodatkowe

Obcokrajowcem roku wybrano piłkarza Pogoni Szczecin Zvonimira Kozulja, za najlepszą imprezę roku uznano mistrzostwa Europy w gimnastyce sportowej, drużyną roku po raz kolejny zostały siatkarki Chemika Police, sportowym mecenasem roku wybraliśmy Grupę Azoty.

Nagrodę za sportową promocję regionu za ostatnią dekadę przyznaliśmy przedstawicielom nieistniejącej już drużyny piłkarek ręcznych SPR Pogoń Szczecin – prezesowi Przemysławowi Mańkowskiemu i czołowej w ostatnich latach zawodniczce Agacie Cebuli.

Sportowym odkryciem roku została Wiktoria Chołuj z AKS Białogard, mistrzyni Europy do lat 20 i brązowa medalistka mistrzostw świata do lat 20 w zapasach. Nagrodę dla sportowca niepełnosprawnego otrzymał Sławomir Okoniewski ze Startu Szczecin, drużynowy wicemistrz świata w strzelectwie sportowym.

Nagrodę dla czempionów sportu otrzymali medaliści igrzysk olimpijskich z Montrealu z roku 1976 w sportach zespołowych, najlepsi sportowcy regionu w latach 70. ubiegłego wieku: Henryk Wawrowski i Janusz Brzozowski. Obaj byli zawodnikami Pogoni Szczecin.

Ponadto Andrzej Rynkiewicz, były piłkarz, wychowanek Pogoni Szczecin, a następnie kierownik drużyny i dyrektor klubu wręczył tradycyjnie nagrodę dla najlepszego piłkarza w plebiscycie. Tym razem wyróżniony został Sebastian Kowalczyk. ©℗

Wojciech PARADA

NAJLEPSI SPORTOWCY 2019

1. Piotr Lisek                              OSOT Szczecin            lekkoatletyka
2. Małgorzata Hołub-Kowalik    Bałtyk Koszalin           lekkoatletyka
3. Natalia Partyka                      Start Szczecin             tenis stołowy
4. Patryk Dobek                         MKL Szczecin               lekkoatletyka