sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wybierz się w weekend > piątek > WYSTAWA. Niepokój

WYSTAWA. Niepokój

W Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej prezentowana jest wystawa malarstwa „niepokój" Wandy i Jowity Żychniewicz.

Wystawa „Niepokój” jest zestawieniem dwóch zbiorów prac najbliżej spokrewnionych z sobą osób - matki i córki. Treść obrazów wyraża stosunek do rzeczywistości, z którą zetknęły się jako jednostki oraz jako rodzina.Źródłem ich powstania były głównie przeżycia „matki” związane nie tylko z jej własną chorobą nowotworową, ale też z jej traumatycznymi wspomnieniami zachorowań na raka piersi i śmierci najbliższych jej kobiet – mamy oraz siostry. Taki bagaż doświadczeń miał wpływ na całą rodzinę. Obecnie istnieją narzędzia pozwalające nam określić, czy członkowie danej rodziny są obciążeni genetycznie określonym schorzeniem bądź chorobą, co oczywiście pozwala na profilaktykę. Autorka części wystawy „córka” jest obciążona genetycznie BRCA1, co wyjaśnia jej emocjonalne zaangażowanie i uwidoczniło się w cyklu jej prac.

Cykl „Niepokój” dla obu kobiet jest niewątpliwie rodzajem katharsis. W swoim malarstwie starają się przekazać uczucia niepewności, strachu i samotności człowieka wobec zagrożenia, jakim jest choroba, aczkolwiek wykorzystują zupełnie inne środki wyrazu.„Matka” posługuje się przeważnie abstrakcją. Zbudowała swój własny język plastyczny, który ciągle rozwija. Udoskonalając własną technikę malarską, opartą na użyciu różnych rodzajów materiałów i farb olejnych, buduje silnie wyostrzone struktury. Dzięki tym zabiegom kompozycje jej prac mają dramatyczny wyraz. Pośród jej obrazów znajdują się również te o charakterze „przedstawiającym”, które cechuje osamotnienie i niepewność. Są dramatycznym świadectwem jej doświadczeń życiowych.„Córka” w swoim malarstwie wyraża się w sposób figuratywny. Pokazując puste, zimne wnętrza gabinetów zabiegowych, sal szpitalnych, poczekalni stara się wyrazić emocje towarzyszące jej rodzinie. W tych przestrzeniach o zniekształconej perspektywie znajduje się charakterystyczne wyposażenie: meble i aparatura medyczna. Stają się one pewnym świadectwem obecności człowieka.

Wanda Żychniewicz (matka) ukończyła studia nauczycielskie o kierunku wychowanie plastyczne i techniczne. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Jowita Żychniewicz (córka) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uzyskała dyplom w pracowniach malarstwa i sitodruku.

Wystawę można oglądać do 21 grudnia.

Fot. KP

Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie