sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Serwis > Lato z Kurierem > Zabytkowy SU-22. Rogowo kusi turystów

Zabytkowy SU-22. Rogowo kusi turystów

Zabytkowy SU-22. Rogowo kusi turystów
Data publikacji: 2019-07-22 23:07
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-29 12:01
Wywietleń: 1044 404244

Rogowo to mała nadmorska miejscowość na trasie pomiędzy Mrzeżynem a Dźwirzynem. Przez lata była miejscem, gdzie zwykłemu śmiertelnikowi wstęp był wzbroniony.

Przed II wojną światową Niemcy mieli tu swoją bazę samolotów startujących z wody. Po wojnie przez cztery lata stacjonowali tu Rosjanie, a potem teren przejęło nasze wojsko, które wiele lat temu teren opuściło całkowicie. Pozostały tu jednak wojskowe ośrodki wypoczynkowe, które dziś są dostępne dla wszystkich. Od kilku lat powstają tu apartamenty, hotele i pensjonaty. Wiele obiektów czeka jeszcze na zagospodarowanie, ale chętnych na ich nabycie przybywa. Teren jest atrakcyjny, bo z jednej strony otacza go jezioro Resko Przymorskie, a z drugiej Bałtyk.

Przez wiele lat atrakcją Rogowa, jednocześnie wspomnieniem po tamtych wojskowych czasach był Fort Rogowo, czyli potężny hangar, w którym stały pojazdy wojskowe i kilka samolotów, w tym słynny radziecki SU-22. W ub. roku władze Trzebiatowa sprzedały za 2,7 mln zł hangar starostwu kołobrzeskiemu, które planuje tu otworzyć muzeum techniki i lotnictwa, które byłoby filią kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego.

Jak nam powiedział dyrektor tej placówki Aleksander Ostasz, trwają prace związane z adaptowaniem budynku do potrzeb muzeum. Na razie wyburzono jedną ze ścian działowych, ale wiele czasu zajmuje uzyskanie zgód i pozwoleń, ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Tu mają być przewiezione liczne eksponaty jakie są na terenie kołobrzeskiego muzeum, ale kiedy to nastąpi, tego nie wiadomo. ©℗

Tekst i fot. M. Kwiatkowski

Na zdjęciu: Zabytkowy SU-22 to jedna z atrakcji Rogowa.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie