czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Serwis > Lato z Kurierem > Sądny dzień czarownicy z Gąbina

Sądny dzień czarownicy z Gąbina

Sądny dzień czarownicy z Gąbina
Data publikacji: 2019-08-13 11:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-29 12:01
Wywietleń: 836 407989

Trzebiatowska Organizacja Turystyczna „Ujście Regi” zaprasza wszystkich turystów i mieszkańców na spektakl plenerowy „Sądny Dzień Czarownicy z Gąbina" .

Urszula Raddemer z domu Klatte była kolejną ofiarą szaleństwa polowań na czarownice. Pochodziła z leżącego koło Trzebiatowa Gąbina. Urszula po wyjściu za mąż za Hansa przeprowadziła się do nieodległego Kłodkowa. Małżeństwo Raddemerów nie cieszyło się jednak sympatią mieszkańców, którzy szukali sposobności na pozbycie się ich z wioski.

W 1698 roku konflikt przybrał jeszcze bardziej na sile. Hans Raddemer, dotkliwie pobity 5 lipca tegoż roku przez dwóch zazdrosnych o zyski chłopów, oddał sprawę do sądu.

Winni pobicia zostali skazani na wyroki więzienia, a miejscowa ludność oskarżyła kobietę o uprawianie czarów. Została aresztowana i poddana torturom, a co było dalej przekonamy się dziś (wtorek, 13 sierpnia) o godz. 21 przed trzebiatowskim ratuszem, gdzie odbędzie się inscenizacja wydarzeń sprzed lat. ©℗

MK

Fot. Materiały organizatora

Komentarze

cap kościelny
Katolickie sądy skazywały niewinnych ludzi, którzy znali się na ziołach i ziołolecznictwie, na tortury i spalenia żywcem za tzw. "czary".Teraz kościelni szamani "leczą" ziołami korzystając z zapisów receptur uzyskanych podczas torturowania zielarzy wiejskich przez "bogobojnych" inkwizytorów katolickich.
2019-08-16 11:41:21
@Urszula
Sporo racji ! Zło ekscytuje , a złych ludzi pociąga i bawi ? A pozytywy są nudne ?
2019-08-13 13:36:39
Urszula Klatte
Nie wiadomo czemu ma służyć to przypominanie polowania na czarownice z czasów reformacji?Ekscytacja dla gawiedzi?Nie ma pozytywnych przekazów?Jaki to ma związek z Polakami? Czemu nie wystawiają pozytywnych spektakli?
2019-08-13 13:02:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
27
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie