sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Serwis > Lato z Kurierem 2017 > Weekend w regionie. Zobacz, gdzie warto być!

Weekend w regionie. Zobacz, gdzie warto być!

Weekend w regionie. Zobacz, gdzie warto być!
Data publikacji: 2017-08-18 08:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 11:41
Wywietleń: 940 288716

Poszukiwanie skarbu Białej Damy, festiwal filmowy, festyn w średniowiecznych klimatach, militarne atrakcje na lądzie i w powietrzu, koncerty organowe… Ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu poza Szczecinem nie brakuje. Warto się z nimi zapoznać.

Biała Dama znów straszy

Trzebiatów. W piątek (18 bm.) o godz. 18 w Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie rozpocznie się pałacowa noc w muzeum. Impreza nawiązuje do odbywających się maju w całym kraju Nocy Muzeów, ale ta skierowana jest dla turystów wypoczywających w tym regionie naszego Wybrzeża.

Jak zawsze będzie można bezpłatnie zwiedzić pałacowe eksponaty i obejrzeć kolekcję ubrań sprzed lat. Impreza rozpocznie się polonezem w ogrodach pałacowych, potem będzie zabawa kostiumowa, poszukiwanie skarbu Białej Damy, warsztaty dla dzieci i inne atrakcje. Odbędzie się także recital Barbary Brody-Malon, która wraz z zespołem muzycznym wykona piosenki z repertuaru Marka Grechuty i Anny German.

Będzie także okazja do spotkania z Białą Damą, która straszy w pałacu od wielu lat. Tajemnicza postać w białej sukni to według miejscowej tradycji duch księżnej Marii Anny z Czartoryskich Wirtemberskiej, która mieszkała w trzebiatowskim pałacu w latach 1785–1790. Księżna do dziś odwiedza pałacowe sale, wspominając krótkie i nieszczęśliwe małżeństwo z Ludwikiem Wirtemberskim.

Siatkówka na plaży

Pustkowo. Już po raz ostatni w tym sezonie miłośnicy siatkówki plażowej mogą spróbować swych sił w dwóch otwartych zawodach dla amatorów. W sobotę na plaży w Pustkowie rozegrany zostanie turniej trójek z cyklu „Rewal Beach”, a w niedzielę „Huck Beach” – czyli dwójkowe miksty. Początek imprez 10.30.

Przyjedzie Jerzy Hoffman!

Ińsko. W piątek (18 bm.) gościem specjalnym trwającego 44. Ińskiego Lata Filmowego będzie słynny reżyser Jerzy Hoffman. Z tej okazji o g. 17.30 odbędzie się uroczyste nadanie jego umienia promenadzie nad jeziorem Ińsko, połączone z odsłonięciem pamiątkowego obelisku.

W piątek o g. 19 w kinie Morena odbędzie się projekcja filmów Jerzego Hoffmana z lat poprzedzających wielkie produkcje tego reżysera. Obejrzymy „Jarmark cudów” z 1966 roku, „Pamiątkę z Kalwarii” z 1958 roku i „Prawo i pięść” z 1964 roku. Po pokazie będzie okazja do dyskusji z Jerzym Hoffmanem.

Natomiast w sobotę o g. 19 w Kinie Morena odbędzie się uroczyste zamknięcie 44. edycji Ińskiego Lata Filmowego. W trakcie finałowego uroczystego spotkania zostaną wręczone Złote Rybki – nagrody za najlepszy obraz w kategorii filmu polskiego i filmu zagranicznego. Warto podkreślić, że nagrodzone tytuły będzie można dodatkowo zobaczyć na specjalnym pokazie w niedzielę o g. 11. W tym dniu na kinomanów czeka kolejna gratka: o g. 13 odbędzie się projekcja filmu „Pokot” (reż. Agnieszka Holland), a o g. 16 zostanie wyświetlona „Sztuka kochania” (reż. Maria Sadowska). 

Wieczór z Chorosińskim

Świnoujście. Trwa XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Świnoujskie Wieczory Organowe”. Dziś (piątek) przy zabytkowych organach w kościele pw. Chrystusa Króla zasiądzie prof. Andrzej Chorosiński, uważany za „ojca” świnoujskiego festiwalu.

Będzie to koncert z Galerii Mistrzów. Andrzej Chorosiński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie klasy organów prof. F. Rączkowskiego i klasy kompozycji prof. T. Paciorkiewicza. Uczestniczył w kursie mistrzowskim u prof. Floor Peetersa w Belgii. Laureat wielu konkursów organowych, m. in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w RFN i wyróżnienia w Konkursie Bachowskim w Belgii. Artysta koncertuje niemal we wszystkich krajach Europy oraz obu Ameryk, a także w Korei Południowej i Japonii. Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.

A. Chorosiński jest także kompozytorem oraz autorem licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy. W swym artystycznym dorobku ma nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe – ponad 20 płyt, w tym płytę nagraną na świnoujskich organach na 10-lecie festiwalu. Konsultant i autor projektów budowy organów w Polsce oraz w Niemczech, Kanadzie i Japonii.
W programie piątkowego koncertu usłyszymy utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, V. Petreli, Ch.M. Vidor'a, D. Raksin'a, B. Kapera, Th. Monk'a i F. Liszta. Początek koncertu o g. 19.

Morze kolorów 

Dziwnówek. W sobotę o g. 16 na plaży w Dziwnówku (zejście od ul. Kamieńskiej) odbędzie się kolejna impreza z cyklu „Morze kolorów”. Organizatorzy, czyli gmina Dziwnów, przygotowali trzy tysiące opakowań kolorowej holi. Rozdadzą ją nie tylko najmłodszym, ale także dorosłym, którzy na takich imprezach również wspaniale się bawią. Holi jest to alternatywa konfetti w postaci proszku, który po podrzuceniu w górę daje wspaniałe kolory, a jeżeli dodamy do tego, że kilkaset albo i więcej osób rzuca kilka barw jednocześnie, to efekt jest ogromny. Proszek jest bezpieczny, gdyż składa się z talku, mąki kukurydzianej i barwników nietoksycznych.

ŚredniowieCzuj z pochodniami

Maszewo. Dwa dni potrwa w Maszewie festyn rycerski „ŚredniowieCzuj”. Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek (18 bm.) o g. 17 na stadionie miejskim. Koncert zespołu  „Specyficzni” zaplanowano na g. 20, natomiast o g. 21.30 rozpocznie się pokaz artyleryjski, a pół godziny później na niebie rozbłysną fajerwerki. To wstęp do zabawy tanecznej, która zacznie się o 22.40. i potrwa do g. 3.

W sobotę festyn rycerski przeniesie się nad Jezioro Młyńskie. Zanim to jednak nastąpi, o g. 11 bractwa rycerskie zaprezentują się na placu przed ratuszem. Nad brzegiem jeziora rycerze stoczą walki, będzie turniej łuczniczy, bieg dam, a wśród muzycznych atrakcji – koncert zespołu „Roderyk” (g. 20). O g. 21 organizatorzy zapraszają na profesjonalne walki rycerskie przy pochodniach. Impreza potrwa do g. 23.

Festiwal młodych

Bonin. W sobotę o g. 15. w pałacu, zabytkowym parku i stajniach ośrodka hodowli koni w Boninie koło Łobza odbędzie się Festiwal Wake-Up!” – podsumowanie dwuletniego polsko-niemieckiego projektu młodzieżowego. W programie: muzyka na żywo, projekcje filmów, wystawa fotografii, a także degustacja kulinarnych specjałów regionalnych. Na imprezę zapraszają: Fundacja Bonin, Fundacja Międzynarodowe Centrum Studiów i Spotkań im. D. Bonhoeffera, Richter Schloss Trebnitz Bildungs und Begenungs Zentrum e.V.

Słodycze spadną z nieba!

Borne Sulinowo. Do niedzieli (20 bm.) potrwa Zlot Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie. W tym roku uczestniczą w nim spadochroniarze, którzy codziennie zaprezentują coś nowego. Skoczkowie przeprowadzą skoki desantowe i taktyczne. Planowany jest zrzut Cichociemnych, skaczących w kombinezonach SOE z wysokości 200 m, oraz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej wraz z zasobnikami.

Pojawią się też skoczkowie sportowi. Z nieba spadnie również specjalny zasobnik wypełniony słodyczami dla dzieci. Tradycyjnie odbywać się będą przejażdżki po tankodromie, będą wystawy muzealne. Swoją obecność zaakcentują także ułani. Będzie również wiele niespodzianek artystycznych. M.in. uczestnicy usłyszą orkiestrę Pipes&Drums, jedyną taką w Polsce wykonującą tradycyjną szkocką muzykę na Wielkich Dudach Szkockich.  

Kameralnie w katedrze

Koszalin. Organista Marek Stefański i zespół kameralny Quartetto Galante będą wykonawcami piątkowego (18 bm.) koncertu w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w katedrze pw. NPNMP. Początek o g. 19.15. 

Dinozaury na rynku

Koszalin. Impreza pt. „Dinozaury są wśród nas”, którą zaplanowano w piątek (18 bm.) na Rynku Staromiejskim, przeniesie dzieci w w czasy pradawnych stworzeń. Będzie Park Jurajski, a także klockolandia – kraina zróżnicowanych klocków oraz wakacyjna zumba. Zabawa w ramach cyklu „Bezpieczne Wakacje” potrwa od g. 10.30 do 13.30. Wstęp wolny. 

XII Spotkania Kultur

Koszalin. Siostry Matkowskie w stylu romskim, Oder-Blass-Band w niemieckich melodiach, Balkan Klezmer Band w klimacie żydowskim i Karpatian na ukraińską modłę będą głównymi wykonawcami XII Spotkań Kultur. To nie tylko występy muzyczne, bo też prezentacja rękodzieła z różnych tradycji artystycznych. Spotkanie rozpocznie się w sobotę (19 bm.) o g. 17 na Rynku Staromiejskim. Wstęp wolny.

Powrót zza Odry

Koszalin. Tworzą duet Solid Wood. Występowali w Niemczech i ościennych województwach, a w niedzielę (20 bm.) o g. 18 koncertują na Rynku Staromiejskim. Muzycy zaprezentują akustyczne wersje utworów z gatunku rocka, bluesa, pop i jazzu. Wstęp wolny. 

Kino pod chmurką

Koszalin. W ramach cyklu wakacyjnych seansów w amfiteatrze wyświetlona polska komedia filmowa pt. „Słaba płeć?”. Projekcja w piątek (18 bm.) o g. 21. Wstęp wolny. 

Reggae zabrzmi w porcie

Darłowo. Królewskie Miasto stanie się Pomorską Stolicą Muzyki Reggae. W dniach 18-19 bm. port na nabrzeżu zachodnim w Darłówku będzie miejscem koncertów ph. Reggaenwalde Festiwal. Wśród wykonawców m.in.: Mike Love z USA, Longfingah & Sub Pressure Band z Niemiec, Scum of Toy Town z Anglii oraz Tabu, Gaga/Zielone Żabki i Bethel. Początek każdego dnia o g. 17. Wstęp bezpłatny. ©℗

(reg)

Na zdjęciu: W ogrodach i w Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie w piątek (18 bm.) zapowiada się wieczór pełen atrakcji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy