niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Przez granice > Od Redakcji (28.12.2017r.)

Od Redakcji (28.12.2017r.)

Od Redakcji (28.12.2017r.)
Data publikacji: 2017-12-27 22:20
Wywietleń: 890 306925

Dopiero dziesięć lat granica polsko-niemiecka jest otwarta, a wydaje się, że od dawna. Dlatego o niedawnej rocznicy objęcia Polski zapisami układu z Schengen mało kto pamiętał. Szczególnie dla młodych ludzi swoboda przekraczania granicy jest czymś normalnym. Dopiero gdy pojadą np. na wschodnią granicę Polski, dziwią się, że może być inaczej.

W ostatni dzień starego roku zwyczajowo życzymy sobie, żeby nowy rok był dobry. Tego więc życzmy sobie na rok 2018. Jednak nie dla wszystkich słowo „dobry” znaczy to samo.

Rok 2018 będzie trudny. Będzie to kolejny rok napięć między rządem Polski, a różnymi instytucjami Unii Europejskiej. Rzecz w tym, żeby trudności nie wywoływały zniechęcenia, lecz przeciwnie – zmuszały do działań na rzecz tego, co dobre. Brzmi to jak slogan, lecz slogany trzeba przypominać.

Trzeba przypominać, że „dobre” dla tysięcy mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza jest wolne przekraczanie granicy. Przejazdy przez nią są podróżami do obcego kraju, lecz także dojazdami do pracy, domu, szkoły, na studia, zakupy, na koncert, do restauracji, do znajomych. Są normalne i dlatego właśnie na tej granicy tak piękne.

Życzmy więc sobie, żeby takiego dobra na tej granicy było coraz więcej. A jednocześnie, żeby było na niej mniej tego, co złe.

Dla ludzi, którzy swe życie związali z pograniczem, swoboda przekraczania granicy jest niezbędna do życia – jak powietrze. Na koniec znów powiem slogan: o powietrze musimy dbać razem.

Bogdan TWARDOCHLEB

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy