sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Opinie czytelników > Opinie Czytelników (7.09.2015.)

Opinie Czytelników (7.09.2015.)

Data publikacji: 2015-09-07 11:12
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-07 11:12
Wywietleń: 448 18825

- ŻAL patrzeć, jak w naszym mieście zaniedbywane, czy wręcz niszczone, są niemieckie zabytki. Trzeba by rozpocząć dyskusję na ten temat, gdyż bezpowrotnie znikają piękne antyczne sztukaterie, fasady czy witryny sklepowe. Usuwane bezrefleksyjnie i bezpowrotnie. A można by pomyśleć nad rewitalizacją tych miejsc, aby były odnawiane zgodnie z duchem epoki. Dlaczego te miejsca nie są wpisane na listę zabytków i planowania przestrzennego? Każdego dnia obserwuje jak ekipy budowlane w centrum miasta, pewnie na polecenie inwestorów, bezwiednie rujnują świadectwo przedwojennego Szczecina.

*** 

- UCHODŹCY z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy na skutek tzw. Arabskiej wiosny przybywają teraz do Europy, to przede wszystkim ofiary kolonialnej polityki mocarstw, które grabiły i gnębiły a w szczególności czerpały przez wieki ogromne profity z tego faktu, więc ponoszą moralną i ekonomiczną odpowiedzialność za to co ma teraz miejsce. Druga strona medalu jest taka, że nam też kiedyś pomagano, więc może powinniśmy spojrzeć trochę łaskawszym okiem na imigrantów, przybywających tu po lepsze, godne życie. Naprawdę nic nam to nie przypomina? Wielu naszych rodaków też wyjechało za chlebem i nie są to przecież sami przestępcy, oszuści czy ludzie z marginesu społecznego. Wracając do arabskich imigrantów - można by przecież ich jakoś zagospodarować. Ale do tego potrzeba nam mądrych, myślących nieszablonowo i nowocześnie - elit.

***

- CHCIAŁBYM zabrać głos a propos zamieszania związanego z emeryturami. Otóż powinny być one w mojej opinii ustalane komisyjnie i przede wszystkim sprawiedliwie. Nie może być tak, że służby mundurowe oraz prokuratorzy i sędziowie pobierają świadczenia w wysokości stu procent swoich składek, a przeciętni obywatele tylko siedemdziesiąt procent i w dodatku muszą na to pracować do 67 roku życia. To samo tyczy się standardów płacowych naszych rządzących, ustalanych na nie wiadomo jakiej podstawie. Nie może być tak, że odchodzący prezydent Bronisław Komorowski, wypłaca pracownikom swojej kancelarii kilkaset tysięcy złotych premii... Pytanie tylko za co? Na koniec chciałbym przypomnieć rządzącym, że kasa, którą dysponują, to środki wypracowane przez podatników, więc należałoby w roztropny i gospodarny sposób tym majątkiem zarządzać.

***

- SENAT większością senatorów Platformy Obywatelskiej, odrzucił wniosek prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie przeprowadzenia październikowego referendum, którego pomysłodawcą jest urzędująca głowa państwa i pod zwołaniem którego podpisało się sześć milionów obywateli. Była szansa na to, żeby drugi plebiscyt mógł być wiążący, bo byłby przeprowadzony wraz z wyborami parlamentarnymi, przez co do urn mogłoby się udać blisko pięćdziesiąt procent upoważnionych do głosowania. Niestety ten pomysł przepadł. Natomiast, referendum pisane na kolanie przez Bronisława Komorowskiego naturalnie odbędzie się. Gdzie tu logika?

Poglądy zamieszczone w tej rubryce mogą się rozmijać ze stanowiskiem redakcji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy