poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Zostawmy RPO na miejscu

Zostawmy RPO na miejscu

Data publikacji: 2016-02-29 10:21

Wszystkie ekipy, które w ostatnich latach rządziły Polską, na siłę uszczęśliwiały samorządy lokalne. Wielokrotnie byliśmy świadkami, jak do gmin czy województw były przesuwane zadania, a w ślad za tym nie szły wystarczające na nie pieniądze. To nie było fair. Samorządy tymczasem należy wspierać i ich bronić. Większość z nich wykonuje dobrą robotę. Radni pochodzą z powszechnych wyborów, a urzędnicy coraz częściej są kompetentni.
Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że rzekomo Ministerstwo Rozwoju chce zapytać Komisję Europejską, czy możliwe jest przesunięcie środków unijnych do wojewodów. W ten sposób administracja centralna przejęłaby kontrolę nad regionalnymi programami operacyjnymi - RPO (wszyscy wojewodowie są mianowani przez rząd PiS), którymi obecnie sterują zarządy województw (15 na 16 urzędów marszałkowskich jest w rękach PO-PSL). Część komentatorów twierdzi, że w ten sposób PiS chce mieć oko na wszystkie środki unijne, które trafią do Polski. Co z kolei ma pomóc w realizacji planu Morawieckiego.
Przesunięcie RPO do wojewody nie jest jednak dobrym pomysłem. Po pierwsze: pieniądze z nowej perspektywy Unii Europejskiej są już wydawane, a wszelkie zmiany administracyjne grożą tym, że nie zdążymy na czas zagospodarować wszystkich środków i część z nich stracimy. Po drugie: taki ruch poważnie osłabi samorząd województwa i będzie poważnym krokiem w kierunku centralizacji władzy. A przecież o wielu sprawach wolimy decydować „na miejscu”, na swoim podwórku.

Komentarze

do "yntelygienta" Jaruna
".. regionalnymi programami operacyjnymi - RPO", reszta z przeżeraniem się zgadza.
2016-03-02 19:16:03
Jarun
Co to jest RPO, bo Madzia nie wyjaśnia ? Poza tym pani Magdaleno to nie "kompetentni urzędnicy" wytwarzają dobro narodowe czy jakiekolwiek dobro, oni te dobro przeżerają. Wiem, trudno zrozumieć, że ponad pół milionowa armia urzędników dzisiaj niszczy Polskę. Za "Gierka" było ich 40 tys. a prawie wszystko było państwowe, no i komputerów, "komórek" nie było. Pomyśl, za co ma dostawać wojewoda pieniądze. Nie tędy droga, nie rozumiesz ekonomii i samorządu.
2016-02-29 12:38:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy