sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Zlikwidujmy straż miejską

Zlikwidujmy straż miejską

Data publikacji: 2016-05-09 21:50

Już co najmniej w kilkudziesięciu gminach w Polsce zlikwidowano straż miejską. Niedawno decyzje o likwidacji tej formacji podjęły władze Lubina. Radni uznali, że straż miejska nie ma już co robić, bo straciła wiele kompetencji. Traci więc sens istnienie tej formacji, a zwłaszcza jej finansowanie.

Głównym argumentem zwolenników likwidacji jest to, że straż miejska powiela kompetencje policji. Utrzymywanie jej jest więc sposobem na marnowanie pieniędzy publicznych. Lepiej więc zaoszczędzone środki przeznaczyć na policję, która jest dużo lepiej przygotowana do zadań typu ochrona spokoju i porządku, kontrola, zapewnienie bezpieczeństwa, egzekwowanie przepisów o ruchu drogowym, w tym – parkowania.

Straż miejska zazwyczaj była źle oceniana przez mieszkańców. Z internetowych sond, które organizowano w różnych gminach, wynika, że zdecydowana większość ich uczestników opowiadała się za likwidacją tej służby.
Parę lat temu w Szczecinie pojawiła się inicjatywa kilku organizacji mająca na celu likwidację tej formacji. Argumenty były podobne: dublowanie kompetencji, niska efektywność, słabe przygotowanie osób pracujących w straży do pełnienia takiej służby. Strażnicy miejscy kojarzeni są w Szczecinie głównie z mandatami za parkowanie i zakładaniem blokad na koła.

A przecież – zgodnie z rozporządzeniem z 1991 r. – mieli się zajmować pomaganiem mieszkańcom, kontrolą i informowaniem, a nie wypisywaniem mandatów, z których wpływy do budżetu nie są znowu aż tak wielkie. Miasto wydaje na straż miejską ponad dwukrotnie więcej niż uzyskuje wpływów z mandatów. Nawet jednak gdyby było odwrotnie – nie uzasadniałoby to potrzeby istnienia straży miejskiej. Od zarabiania pieniędzy są inne podmioty – gospodarcze. Jeśli generowaniem dochodu zajmuje się służba miejska odpowiedzialna za porządek i bezpieczeństwo, to mamy do czynienia z patologią.

W Szczecinie można zaobserwować zadziwiający trend. Maleje systematycznie liczba miejsc parkingowych, rośnie za to aktywność straży miejskiej w dziedzinie nakładania mandatów za złe parkowanie. Może po prostu zlikwidujmy tę – jak napisał jeden z internautów – „gwardię przyboczną prezydenta”, a zaoszczędzone pieniądze, około 10 mln złotych, przeznaczmy na budowę nowych parkingów. Kolejna kadencja w kieszeni, Panie Prezydencie!

R.K. CIEPLIŃSKI

Komentarze

strefa
Najlepsze buraki są w Natolewiczkach. Barbara wykopie je w jesieni. Przesyła pozdrowienia.
2016-05-12 09:33:49
Gryfice
Straż miejska nie interweniuje w stosunku do parkujących na trawnikach osiedli mieszkaniowych w okolicy Galleryji H.. ., ale czy to straż marna/ ? /czy władze gminy , które pozwoliły budować molocha bez parkingów , a teraz siedzą na stołkach i " chowają d..y , tzn. głowy w piasek / bagno / ?
2016-05-10 15:39:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy