poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Z łaski korporacji

Z łaski korporacji

Data publikacji: 2015-10-01 23:46

Wielkie międzynarodowe korporacje bardzo często fundują publiczności bajeczki o etyce biznesu, o społecznych powinnościach i trosce o rozwój. Nie negując potęgi technicznej i technologicznej, która tkwi w globalnych mastodontach, nie dajmy się czarować, że przyświecają im owe ponadbiznesowe, wyższe cele. Jak brutalne potrafią być realne działania świadczy skandal z koncernem VW. Na razie ujawniono jedynie czubek góry lodowej w postaci oprogramowań, które miały oszukiwać klientów oraz prawo państw do ochrony środowiska. 

Ta afera o światowym zasięgu ledwie się zaczęła, a już idzie następna. Oto upubliczniono raport niezależnych organizacji, które twierdzą, że korporacje na terenie UE bez skrupułów naciągają poszczególne kraje, unikając płacenia podatku CIT. Eksperci w Polsce wiedzą, że to nic nowego, bo istnieje co najmniej kilkaset sposobów, umożliwiających takie kanty. Można się jedynie spierać, czy dla polskiego budżetu ten ubytek wynosi ponad 40 mld rocznie czy też mniej. Ale nie da się już twierdzić, że to zjawisko, to puste gadanie lewaków. Parę lat temu za walkę z owym zjawiskiem zabrał się rząd na Węgrzech. W UE, w tym również u nas okrzyczano go wrogiem kapitału. Po ogłoszeniu wspomnianego raportu trudniej będzie wmawiać opinii publicznej, że próby ukrócenia korporacyjnych kantów szkodzą gospodarce i społeczeństwu.

Komentarze

Wawrzek
"Robert" chyba niewłaściwe wnioski wysnuwasz z istniejącej sytuacji. Korporacjonizm to część GLOBALIZACJI a ta ma gdzieś Unię i Europę- One są tak samo dojną kolonią jak i Polska, przecież chodzi o swobodny przepływ Kapitału a właściwie swobodne łupienie z kapitału mniejszych i większych państw a następnie dyktowanie im swoich warunków we wszystkich dziedzinach. Czyż nie widziałeś jak bardzo skrupulatnie rząd Tuska-Pawlaka-Kopacz-Piechocińskiego ochoczo likwidował polskie zakłady produkcyjne, Banki itp., jak nam organizowano fundacje dla ogłupiania a następnie bezkarnego wywozu kapitału z majątku narodowego?. Posłuchajcie Prof. Oręźlak i Ancyparowicz o tym czym jest OFE i tzw. NFI, TFI itp. To jest właśnie nasze nieszczęście, że bijemy oklaski dla złodzieii i wybieramy do władz malwersantów. A postawiony Magazyn jakaś Montownia czegoś zachwyca nas że aż wyjemy. Obecnie chcą zdążyć uzdrowić ostatnie Kopalnie potem kupi jajis kacyk na podstawionego Czech albo od razu nasz wielki przyjaciel German za małą łapówę. Tak zawsze coś łączą już od 30 lat i ciągle jeszcze jest co łączyć pomimo że zawsze to ci sami. Mój dawny znajomy mawiał tak sobie - z dwóch półdupków jest cała du..... ale z dwóch półgłówków całej głowy nie złoży się.
2015-10-06 18:00:50
Robert
Bzdurny ten komentarz podszyty orbanizmem. Tak naprawdę to ten korporacyjny i ponadnarodowy biznes jest jednym z niewielu spoiw UE i, za pewną cenę, decyduje o stabilności i bezpieczeństwie Unii w tym średniego kraju jak Polska, który jest i będzie bezpieczny tak długo jak długo istnieć będzie Unia Europejska i jej macki :) A już wygadywanie o bohaterstwie węgierskiego rządu, który, jak przyjdzie co do czego, w instytucjach unijnych jest potulny i cichszy o trzy tony, nie przekonuje nawet jako publicystyka na kilkanaście linii w gazecie lokalnej. Słabe.
2015-10-06 13:13:41
Wawrzek
Dobrze Pan opisał zjawisko z tym tylko, że tzw. lewacy ostatnio byli mocno zajęci sprawami a to biedronizmu, a to in vitro, a to czy dziewczyna zapisze w dowodzie, że jest chłopcem. Natomiast ten tak zwany wielki bisnes nie przejmuje się tego typu gadaniem i wywozi olbrzymi kapitał corocznie, codziennie i cotygodniowo. A ponieważ z rządzących praktycznie nikt się tym nie zajmuje - wniosek należałoby pilnie zająć się rządzącymi. Bo taką sytuację tłumaczy tylko jedno- są ubabrani po uszy i boją się cokolwiek ruszyć. Powinny tym zająć się opłacane przez Polaków i Polskę ale albo służą innemu nie Polsce, albo również boją się dotykać tematu. I tak dzięki temu zdążamy i już mamy niedaleko do tytułu najbardziej obrabowanego Narodu, najbardziej spracowanego, najgorzej opłacanego za pracę. Chyba jednak łapówy blokuję uregulowanie tych spraw. Już powszechnie Polacy twierdzą, że obowiązuje zasada: masz pieniądze? to wyrok jest twój.
2015-10-02 16:05:16
Zdenek Smetana
Panie Grzegorzu, jacy lewacy. No niechże Pan wyksztusi, że chodzi o PiS, który od lat mówi o tych praktykach i chce opodatkować banki czy hipermarkety. Ale salon oczywiście nie pozwalał i mówi o oszołomach z prawicy. Ale teraz to dostrzegli za granicą, więc OK - prawda i dla naszego salonu jest objawiona.
2015-10-01 21:51:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy