piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Ręka w kieszeni

Ręka w kieszeni

Data publikacji: 2016-07-05 19:36

Ukradniemy wam to, czego nie ukradło PO. Tak jednym zdaniem można podsumować zapowiedzi kolejnej reformy systemu emerytalnego.

Oczywiście nikt z rządzących obecnie w Polsce w ten sposób tego nie przedstawia. Władza, w osobach prezesa PiS i ministra rozwoju, mówi o budowaniu polskiego kapitału, o przekazaniu pieniędzy z OFE obywatelom.

Szczegółów na razie jest jak na lekarstwo. Wiadomo, że już na początku jedna czwarta naszych pieniędzy ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej (czyli tak naprawdę zasilić budżet państwa). To jakieś 35 mld zł – czyli mniej więcej tyle, ile trzeba na finansowanie programu „500+” przez 1,5 roku. Reszta ma przejść do III filara i zostać podzielona pomiędzy 16 mln ubezpieczonych. Nie wiadomo, w jaki sposób, skoro w OFE zostało 2,5 mln płacących składki.

Dwie rzeczy można natomiast uznać za pewne. Po pierwsze – wprowadzenie tych pomysłów w życie oznacza koniec OFE. Czyli prowizje pobierane za zarządzanie majątkiem trafiają w błoto. Po drugie – ci, których pieniądze są w OFE, na pewno na tych zmianach nie zyskają.

Skąd takie przekonanie? Ano stąd, że jak rząd wkłada rękę do czyjejś kieszeni, to po to, żeby coś z niej wyjąć – a nie po to, żeby coś dołożyć. Każdy rząd.

Komentarze

Do Krzys
Ilość jadu w twojej wypowiedzi jest smutna. Pokazuje po prostu to, że racjonalne myślenie jest tobie obce, natomiast wręcz lubujesz się w pieniackich awanturach. Nie wiem, kim jest pan Spirydowicz, ale też uważam jak on - że projekt zabrania kasy z OFE uważam za kradzież
2016-07-11 09:15:38
krzys
Widzę ,że Kurier zatrudnia propagandzistów postkomunistycznych. Więc nie dziwcie się ,że za parę lat już was nie będzie. Bo niby jak chcecie zarobić na wasze utrzymanie? Kłamstwami?Szkalowaniem ? Pluciem na Polskę? A może opłaci was Axel Springer.
2016-07-10 09:29:26
Solidarn
Najlepiej bylo ludziom w PRL i dlatego to zniszczono
2016-07-08 15:07:02
Mietek
Kiedy PO ukradła pieniądze z OFE, wszyscy gremialnie powiedzieli NIE. Teraz, kiedy PIS chce zawłaszczyć resztę na pokrycie 500+ w przyszłorocznym budżecie, zwolennicy jedynej słusznej partii rządzącej przyklaskują i się cieszą na "dobrą zmianę"... Bardzo wąskie horyzonty myślowe. Bardzo...
2016-07-07 14:16:06
znowu bzdury
"nie wiem, ale się wypowiem bo nie lubię PISu"
2016-07-07 10:27:33
Dryja
Redaktor wie jak się skończyło chilijskie OFE? Przy konstrukcji naszego wzorowaliśmy się na rozwiązaniach istniejących w Chile.
2016-07-06 00:10:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy