poniedziałek, 21 maja 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Obywatelskie nieposłuszeństwo

Obywatelskie nieposłuszeństwo

Data publikacji: 2016-12-12 20:25

Puste półki w sklepach, reglamentacja żywności w systemie kartkowym i towarzyszące sprzedaży kolejki, przerwy w dostawach prądu, szczególnie niebezpieczne w obliczu mroźnej zimy, drastyczny spadek poziomu produkcji, przestoje i strajki w zakładach pracy - to realia Polski przełomu lat 70-tych i 80-tych. 35 lat temu, 13 grudnia 1981 r., ówczesna władza sięgnęła po argument siły, by powstrzymać, jak to uzasadniano, postępującą dewastację państwa. W rzeczywistości chodziło przede wszystkim o obronę panującego ustroju, utrzymanie władzy politycznej w ręku rządzącej partii, zdławienie rosnącego w siłę ruchu demokratycznego i utrzymanie kontroli nad wybijającym się na niezależność ruchem związkowym.

W krótkiej perspektywie stan wojenny doprowadził do powstrzymania niepokojów społecznych. Oceniając z dłuższej perspektywy, sprawił, że upadek panującego systemu stał się kwestią czasu. Przed 13 grudnia Polska była była podzielona na dwa obozy, wojna wewnętrzna jedynie te podziały pogłębiła. Ponieważ rządzący nie dzielili się z nikim władzą, najskuteczniejszym sposobem wywierania na nich wpływu stało się obywatelskie nieposłuszeństwo. Bojkot na wielu płaszczyznach. Narastający stopniowo, wyrzekający się przemocy. Ten proces doprowadził do pomyślnego finału, choć zajął dużo czasu.

Komentarze

zabili nadzieję
Oprawcy nie odpowiedzieli za życia, ale na Sądzie Ostatecznym nie ma zmiłuj. Na szczęście to już przeszłość. A resztki słusznie minionego reżimu z nadania sowietów nie są już groźne. Polska się odradza.
2016-12-14 22:07:29
Ze Zlotowek - na Dolary, Marki, Szw-Franki, Euro itd...itp...
Szkoda rowniez, ze nie udalo sie wowczas "udowodnic" jak Rzadzacy PRL-em i nie tylko, Sami przez 68 lat dewastowali Kraj i Spoleczenstwo, przerzucajac miliardy.... na swoje Prywatne Konta do roznych Panstw.... ze "Szwancarja" i Afryka wlacznie !!
2016-12-13 00:50:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”