czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > My, bastion Europy

My, bastion Europy

Data publikacji: 2016-11-07 21:15

Hasłem tegorocznego Marszu Niepodległości będzie „Polska bastionem Europy”. To zawołanie nijak nie przystaje do rzeczywistości. Jesteśmy krajem członkowskim Unii Europejskiej, jednym z wielu podmiotów wspólnoty – ani największym, ani najbogatszym. To my, takie są realia, wyciągamy ręce do innych po finansowe wsparcie. Zatem z tym bastionem to lekka przesada.
W tym haśle zawierają się co najwyżej marzenia określonych grup społeczeństwa, by Polska odgrywała rolę obrońcy porządku społecznego, gospodarczego, kulturalnego, który ulega przekształceniu. Świat i Europa zmieniają się dynamicznie. Przeżywamy fazę dominacji ponadnarodowych koncernów, globalizacji i innych chorób. To się może nam nie podobać. Czy jednak jesteśmy w stanie ten proces zatrzymać?
Czy chcemy, by Polska powstrzymała gospodarcze zbliżenie Unii Europejskiej z USA i Kanadą (umowy CETA i TTiP), skoro popiera je nawet rząd PiS? Czy żonglując hasłem suwerenności, chcemy wyprowadzić Polskę z Unii? XIX wiek już przeszedł do historii. Silny i nowoczesny naród może kształtować swój byt, należąc do europejskiej wspólnoty. To ona może być gwarantem pokoju, stabilności i rozwoju gospodarczego.
Będąc osamotnionym, skazując się na izolację, nie wypełnimy roli bastionu Europy.

Komentarze

Do osoby proponujacej Polexit
Nigdy nie bedziemy Norwegia, Szwajcaria ani nawet Islandia. 😅Nie z ta mentalnoscia, zacofaniem cywilizacyjnym, brakiem elit i nastawieniem do swiata jak chlop panszczyzniany.
2016-11-12 14:54:16
Skansen Europy
Z obecnym rzadem bedziemy skansenem Europy. Proponune scisly sojusz z Bialorusia i Rosja. Tam jest Polakom mentalnie blizej. Powodzenia
2016-11-12 14:49:39
k...k12
Jeśli się weźmie pod uwagę ku czemu Europa zmierza, hasło ma sens, oczywiście trzeba zacząć wychowywać dzieci jak nachodźcy i to już teraz. Mam nadzieję, że do władzy dojdą środowiska dla których PiS to narodowi socjaliści
2016-11-09 19:27:54
Quistorp
do... [A moze kiedys nastapi i Pol-exit...?]...zaproponuję i pierwszy zaintonuję. .." Boże zmiłuj się nad namiiii......
2016-11-08 21:35:57
A moze kiedys nastapi i Pol-exit...?
A co Pan PO-wiesz... o Brexit ? Gdyby Nasze nie najlepsze PO-lozenie geograficzne wraz ze Zdrajcami Polski... to bysmy juz od dawna byli w Czolowce Swiatowej i ta dzisiejsza Socjalistyczna Unia... z Panem Donaldem i Pania Angela na czele - wcale nie byla by Nam do "szczecia" PO-trzebna ! Przyklad: Szwajcaria, Norwegia i jeszcze inne Panstwa w pozostalej czesci Europy !!
2016-11-08 01:36:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy