piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Mechanika zmiany

Mechanika zmiany

Data publikacji: 2016-10-03 19:29

Po ponad 36 latach mało kto potrafi przytoczyć większość z 21 postulatów zgłoszonych przez masowy ruch firmowany znakiem „Solidarności" w sierpniu 1980 roku. Część żądań została spełniona, inne od początku były mniej istotne. Inne wreszcie nigdy, nawet po 1989 roku nie zostały zrealizowane. Z punktu widzenia mechanizmu zmiany nie ma to znaczenia. Do dziś bowiem mit „Sierpnia" i symbol owych postulatów stanowi punkt zwrotny we współczesnej historii Polski. Żadne wcześniejsze protesty, często okupione krwią i tragedią nie miały takiej siły i mocy. Sierpniowa przemiana, w której konsekwencji Polska stała się państwem niepodległym, członkiem NATO i Unii Europejskiej nijak się ma do np. postulatu 9: „Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza".

Czy czarny protest będzie miał podobny efekt dla sytuacji kobiet? Zobaczymy. Z punktu widzenia mechaniki zdarzeń kwestie zaostrzenia przepisów aborcyjnych zaczynają mieć coraz mniejsze znaczenie. Znacznie istotniejsza staje się kwestia praw kobiet, ich pozycji w świecie zdominowanym i urządzanym przez mężczyzn według XIX-wiecznej niemieckiej formuły „Kinder, Kriche, Küche" - „Dzieci, Kościół, Kuchnia".

Komentarze

bolo
"Po ponad 36 latach mało kto potrafi przytoczyć większość z 21 postulatów zgłoszonych przez masowy ruch firmowany znakiem „Solidarności" w sierpniu 1980 roku." - ja zapamiętałem jedynie ten, który spowodował to gdzie Polska znajduje się obecnie, tzn. pkt 7. "Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ." Kto chciałby "zapitalać" gdy kasa jest za darmo. Ponadto każdy "robol" poznał wszystkie rodzaje strajków na świecie, doszło słynne "czuj się zwolniony" i zaczęła się "jazda bez trzymanki".
2016-10-06 15:39:27
PO czasie,
Gdybym wiedziala ze sie przewroce, to juz bym wczesniej sie PO-lozyla...!!
2016-10-05 03:02:00
A.M.
Polska przez Solidarność z kraju świeckiego jakim był PRL stała się krajem radykalnie religijnym, ze znacznie mniejszą suwerennością niż w Pakcie Warszawskim i większym zagrożeniem bycia celem dla broni masowej zagłady
2016-10-04 22:26:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”