poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Małość, wielkość

Małość, wielkość

Data publikacji: 2016-02-22 19:56

Wszystko wskazuje na to, że Lech Wałęsa w latach siedemdziesiątych był tajnym współpracownikiem bezpieki i przez kilka lat donosił na kolegów za pieniądze. Po kilku latach zerwał tę współpracę. Drugi etap: lata osiemdziesiąte. To wtedy Wałęsa dokonywał rzeczy wielkich i chwalebnych - ale nie on jeden, nie on jeden... - to wtedy przeszedł do historii. Po 13 grudnia oparł się komunistom, gdy ci chcieli zmusić go do uczestnictwa w czymś w rodzaju "neo-Solidarności", fasadowej organizacji na usługach reżimu. Potem był czas prezydentury. Mocno dyskusyjny - tak to ujmijmy. A późniejsze lata to już skuteczna permanentna rozbiórka swojego własnego mitu. Lista bzdur, jakie wygadywał Wałęsa, jest nieskończona. Megalomania - bezgraniczna. Jego ostatnie "wyjaśnienia", codziennie inne, a propos sprawy szafy Kiszczaka - też palce lizać.

A więc - i agent, i bohater, i pospolity krętacz, i skuteczny trybun ludowy, i błazen. Postać niejednoznaczna, pęknięta, niewygodna. Nie sposób wciągnąć ją na sztandary, wielką niesprawiedliwością byłoby jedynie potępić i zredukować do TW "Bolka".

Takie to są mniej więcej ramy prawdy o legendarnym przywódcy "Solidarności", byłym prezydencie i byłym donosicielu Lechu Wałęsie - prawdy niezbyt odkrywczej w sumie. Reszta to jazgot propagandystów mających nas za idiotów niegodnych wizji świata innej niż czarno-biała.

Komentarze

Jarun
KOD broni Wałęsę przed czym ?"Obrońcami" Wałęsy i demokracji są działacze z SLD (dawne PZPR)-dla których "ikonami demokracji" jest Lenin, Stalin, Bierut i Kiszczak. Od takich "demokratów" uchowaj nas Boże. Gdy przemawiała Nowacka to nawet Schetyna rechotał z tego, kto broni Lecha...resortowe dziecko. Będący na utrzymaniu żony Kijowski zachęcał do wrzucania do puszki pieniędzy oczywiście. Jak znalazł na alimenty z którymi zalega. Można nie lubić Tuska ale Schetyna przy Donku to miernota, bez polotu, taki podgryzacz. Bez charyzmy, przemykał korytarzami, kombinował ale Tusk trzymał go pod obcasem i od czasu do czasu flekował. Ryży zamiast do zimnej celi trafił do Brukseli no i rządy objęła "nie płacz Ewka". Jarek wygrał wybory i pogonił tałatajstwo, które po 8 latach nie nawykło do pracy. Nie mogąc pogodzić się, że już nie przy korytku rozpaczliwie ale bez przekonania wyprowadzili "pożytecznych..." na ulicę. Żadnych sensownych haseł, paplanina życzeń "oby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej"Wyszli więc w obronie demokracji jednak nie zgadzając się na demokratyczny wybór narodu. "My naród"...nie wybraliśmy PO-PSL. Jasne ?!
2016-02-27 16:25:58
ckm
czy bolek lubił wódeczkę tak jak lech?
2016-02-26 00:10:52
Beata
Ciekawe, że ludzie tak bezkrytycznie wierzą komuchom i "faktom" zawartym w produkowanych przez nich papierach. Stalin i jemu podobni ma uciechę zza grobu. Inna rzecz, że teraz wielu postkomunistów dorwało się do władzy, więc zrobią wszystko, by oczernić i dokopać opozycjonistom. Taka mała fajna zemsta, a przy okazji lżenie na cały świat dobrego imienia polskich opozycjonistów. Brawo.
2016-02-25 12:26:59
Wawrzek
Kto i Co spowodowało, że tego typu Ludzie zajmowali i zajmują najwyższe stanowiska w Państwie?. Sensacji tu nie ma bo wszyscy o tym wiedzieli teraz tylko uzyskali potwierdzenie faktu. To jest przykre i już Niemcy nie będą u nas zostawiać Trabantów i Wartburgów w drodze do Niemiec.
2016-02-24 00:10:22
Obserwator
Rom wysil się i napisz coś sensownego. Tylko dlaczego:" a propos sprawy szafy Kiszczaka - też palce lizać." ?
2016-02-23 23:29:55
Rom
Czy szanowny komentator ma świadomość, że wpisuje się w jazgot propagandystów mających nas za idiotów?
2016-02-23 08:25:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy