czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Kalafior

Kalafior

Data publikacji: 2016-09-14 20:11

Dopóki rządzący reagowali lekceważąco na głosy Komisji Europejskiej i Weneckiej na naszym własnym podwórku, można to było uznać za nieelegancki, za to skuteczny wyraz polityki wewnętrznej. Uprawianej pod hasłem: nie damy sobie Europie dmuchać w kaszę!

I można było tylko westchnąć nad poziomem kultury - nie tylko politycznej - np. wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który wizytę w Komisji Weneckiej w Warszawie nazywał - jakże dowcipnie w swoim mniemaniu - „wycieczką krajoznawczą".

Kiedy jednak o polskich problemach mówi się na posiedzeniu europarlamentu, a podczas tej debaty brak na sali nie tylko premier Beaty Szydło, ale i któregokolwiek z jej zastępców, ba! ministrów, sprawa staje się poważniejsza. Podobnie jak wtedy, gdy z wystąpienia przed Radą Europy rezygnuje nagle prezydent Andrzej Duda. Byle tylko nie odpowiadać na pytania po tym wystąpieniu... Okazywanie lekceważenia Europie, staje się bowiem brzydkim gestem nie wobec niej, a wobec lustra. Sami przecież stanowimy część tej Europy, wobec której stroimy miny i pokazujemy, że - jak to mówią - wisi nam kalafiorem.

Na razie jesteśmy na etapie min i gestów, ale niedługo będziemy się domagać od Europy kolejnych, należnych nam korzyści. Wtedy może się okazać, że ten kalafior, którym nam ona wisi, waży tyle, że przewrócimy się pod jego ciężarem. 

Komentarze

Janek C.
Youtube; Dr Rath - Polityczne perspektywy UE. Film jest dosyc dlugi - bo ok.1godz. ale rzeczowy i d0brze przetlumaczony.Wazny aspekt - jak powstala i jakie korzenie ma EU? Mysle, ze po wysluchaniu tej prelekcji,kto zaplanowal i kto finansowal te plany, red.Liskowacki - na haslo EU przestanie stac na bacznosc.
2016-09-18 15:48:33
zuzia
Polska zmierza do dyktatury jak w Korei Południowej, rządzi junta i stacjonuja wojska USA, tam tez dominujaca religia to katolicyzm, ludzie sie boja polityki i rzadu, a rzad jest brutalny i pewnie dlatego kraj jest w stanie wojny z rezimem Kima, u nas tez sie chce wywolac wojne na wschodzie by mozna bylo utrzymac sie u wladzy, jak Stalin gdyby ustapil w latach 30tych ZSRR by bylo zbyt silne a Hitler nie odwaźyl by sie napasc na ZSRR
2016-09-17 06:43:37
Quistorp
Nooo.....! do cytatu...[stroimy miny i pokazujemy, że - jak to mówią - wisi nam kalafiorem.]...czy to jest idiomatyczne określenie, na słowa; ????? Czytelniku wybierz sam.! Obie strony nie są zdiagnozowane. Na jakim poziomie powstały rozbieżności. Być może nie należy mieszać spraw materialnych , a porównać się do spraw dogmatycznych. Mowa ludzka jest pokrętna. Jak ów "kalafior" . Obie strony mówią do siebie , ale jedni o kalafiorze warzywnym, a drudzy , o kalafiorze myślowym. Ja w takiej sytuacji milczę. Czyny pokażą kto i o czym mówił , używając słowa kalafior.
2016-09-16 22:26:59
szczecinianin
Zapomniał Pan dodać ,że Komisja Wenecka zdominowana przez komunistów w ogóle nie wzieła pod uwagę argumentów Rządu. Zastanawiam się skąd taka nienawiść do Polaków i do demokracji płynie z pańskiego pseudo artykułu. Raczej jest to napisane na zamówienie sił niechetnych Polsce i Polakom. Niestety i Kurier dołączył do klakierów źle życzących Polsce.
2016-09-16 22:07:20
Agenor
Obawiam się, że nadaje pan zbyt duże znaczenie sprawom nieznaczącym. Nie ma sensu angażować się w kolejne bezsensowne debaty organizowane przez gremia nie mające pojęcia o sytuacji w Polsce. TK stał się ostatnim bastionem obozu PO, postkomunistyczny system sądowniczy jest niewydolny, a opozycja robi wszystko co w jej mocy, żeby wykreować obraz zagrożenia demokracji (w tym celu aranżuje różnego rodzaju akcje w unijnych instytucjach). Najrozsądniejszym wyjściem jest z punktu widzenia rządu RP zwieszenie nad tymi kuriozalnymi działaniami wspomnianego kalafiora.
2016-09-16 11:59:12
bis
Podzielam PANA redaktora pogląd, tylko że mądrzy są w mniejszosci,
2016-09-15 20:16:52
Dryja
Administracja UE musi jakoś uzasadniać swoje istnienie i takie sprawy jak praworządność w Polsce to prawdziwy dar nieba bo jest pretekst aby odłożyć na później sprawy naprawdę ważne ale nie do rozwiązania przez tą administrację i przy aktualnej obsadzie personalnej w najważniejszych stolicach państw-członków UE.
2016-09-15 15:12:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy