środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Gdzie te mundury?

Gdzie te mundury?

Data publikacji: 2016-03-24 14:36

Gdzie podziały się polskie mundury? Nieoczekiwanie takie pytanie pojawiło się podczas jednej z telewizyjnych dyskusji na temat zagrożenia terrorystycznego.

Choć Polska jest krajem w zasadzie jednorodnym kulturowo i obcych społeczności raczej jak na lekarstwo, dziennikarz zapytał eksperta z innej strony: dlaczego na ulicach miast jest tak mało pieszych patroli policyjnych, których widok nie tylko działałby odstraszająco na osobników mających niecne zamiary - włamywaczy, złodziejaszków - ale i wzmacniał poczucie bezpieczeństwa zwykłych obywateli.

Od słowa do słowa i rozmowa przeniosła się o krok dalej, na armię. Panowie skonstatowali, że z ulic jeszcze bardziej zniknęły żołnierskie mundury. Czy to z wygody panów oficerów, czy może z niechęci do afiszowania się (bo chyba nie ze wstydu?) chodzą do pracy w ubraniach cywilnych i dopiero w koszarach się przebierają w uniform, z noszenia którego powinni być dumni.

Czyżby więc umundurowany żołnierz był przypisany tylko do ustroju totalitarnego? W czasach PRL-u mundur szeregowca, podoficera czy oficera był w polskich miastach codziennym widokiem, tak jak normą były śpiewające pododdziały maszerujące ulicami na ćwiczenia. Codziennością był także nieskazitelny oficerski mundur na ulicy przed wojną.

Oglądanie polskich oficerów tylko podczas uroczystości na Wałach Chrobrego, to trochę za mało, abyśmy uwierzyli, że Polska faktycznie posiada armię.

Komentarze

Jarun
Armia Polska nie istnieje jako siła militarna. Dosłownie jest kilka pułków zdolnych do walki, reszta to biurokraci w mundurach i pracownicy obsługi. Armia nie potrafi siebie strzec więc wynajmują ochroniarzy. W czasie wojny też na wartę niech wynajmą firmę Security i koniecznie drugą, do walki. Jak stwierdzono w raporcie w razie konfliktu z Rosją , Wojsko Polskie może stawić opór przez...trzy dni. Gorzej już być nie może. Podobnie niezwyciężona 130 tys. Armia Ukraińska dostała lanie od ok.5-7 tys. separatystów.
2016-03-24 21:36:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy