sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Czy Trump wstrząśnie światem?

Czy Trump wstrząśnie światem?

Data publikacji: 2016-11-06 23:48

Tegorocznym wyborom prezydenckim w Stanach Zjednoczonych przyglądamy się ze szczególną uwagą. Chyba jeszcze nigdy w historii Ameryka nie miała tak kontrowersyjnych kandydatów. Hilary Clinton, bardziej przewidywalna w polityce zagranicznej zakotwiczona jest po uszy w establishmencie, a przez to mało atrakcyjna dla zwykłego Amerykanina. Trump to wielka niewiadoma, to zmiany, których skutki mogą być nieobliczalne. W trakcie kampanii z ust tegoż kandydata padały takie stwierdzenia, że gdyby wszystkie wprowadził w życie, świat stanąłby do góry nogami.

O potencjalne skutki zmian martwić się powinni głównie Jankesi, ale my, przy okazji, mamy też sporo do stracenia. Trump oparł swoją kampanię na haśle „America First” (przede wszystkim Ameryka). Hasło przemawia pewnie do rodaków, nas powinno niepokoić. Przyzwyczailiśmy się do życia w świecie, w którym USA angażują się w utrzymanie globalnego bezpieczeństwa. I oto ten gwarant pokoju informuje nas o zamiarze ograniczenia swojej ekonomicznej i militarnej obecności w polityce światowej. Informuje o zamiarze zmniejszenia finansowego zaangażowania w utrzymanie NATO, udzielania gwarancji tylko tym państwom i narodom, które będą w stanie za to odpłacić. Jeżeli połączymy to z umizgami w stosunku do Rosji i Putina, rodzi się pytanie o przyszłość Europy Wschodniej w nowym układzie stosunków międzynarodowych. Czy Donald Trump, jakby spłacający dług wdzięczności wobec Rosji, nie odstąpi od kurateli nad naszą częścią Europy, bo przecież my nie jesteśmy w stanie odpłacić się Ameryce.

Cwany polityk zamieszał w ostatnich dniach w głowach polonijnych działaczy i części opinii publicznej w Polsce. Rzucił obietnicę zniesienia wiz dla Polaków, jeżeli tylko uzyska poparcie i wygra wybory. Już niektórzy rzucili się całować rączki, zapominając przy tym, że to nie od prezydenta zależy w tym kraju decyzja wizowa.

Andrzej ŁAPKIEWICZ

Komentarze

Burak cukrowy,
Do Kalfiora... wypisujesz tak jak Ci to "pasuje" ! Gdyby USA chcialo wywolywac Wojne czy Wojny, to maja wystarczajaco duzo: malych, srednich, duzych i b.duzych "Bombek choinkowych" w ksztalcie Grzyba i Cygara... tak ze tu juz sie ta Twoja teoria nie zgadza ! A Rosji jak by te "Kukulcze Jaja" mialy byc na reke... to by sie w Syrii - nie angazowali ! W tym przypadku, Rosja RATUJE Europe i UE przed calkowitym naplywem i zaleniem Nas Europejczykow przez: tak Islam jak i IS-lam... i miejmy nadzieje, ze to Rosji wraz z Assadem sie uda ! A w okolicy Monachium jak na razie, zaczynaja juz stawiac kolejny Mur... nie Berlinski ale Monachijski ! Blizsze info. patrz na: www.niezalezna.pl
2016-11-08 01:20:05
Kalafior
Tylko USA ten "gwarant światowego pokoju" sam wywołuje najwięcej wojen "o obronę demokracji" na świecie. I nie chodzi o obronę demokracji tylko interesy własnych korporacji. Przecież w Syrii nie chodzi o nic innego niż przyszłe rurociągi. Assad z Rosją chcą swojego, a Amerykanie z proamerykańskimi arababami z innych państw chcą zbudować swój. No ale dziś to się nazywa "walka o demokrację" Ale jaką skoro w Syrii wiekszość obywateli jest za prezydentem Assadem? Przykładów jest więcej. No i jeszcze destabilizuje sytuację w Europie podsyłając nam "kukułcze jajo" w postaci imigrantów co jest na rękę USA, ale i Rosjii też.
2016-11-07 15:21:51
Nie "siej" Pan nie-PO-trzebnej paniki... bez PO-krycia,
Jedno jest pewne ze jesli wygra, to gorzej od miasta Moskow na pewno nie postapi i nie bedzie postepowal ! Tramp jako ewentualnie przyszly Prezydent USA, chce zadbac by Ameryka byla mocniejsza i silniejsza... co automatycznie jeszcze bardziej Gwarantuje Pokoj tak na Swiecie jak i dla Europy Wschodniej ! Gdyz slabszy, zawsze bedzie sie bal SILNIEJSZEGO i mial przed Nim mimo wszystko - DUZY czy BARDZO DUZY RESPEKT !!
2016-11-07 12:22:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy