czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Chęć szczera

Chęć szczera

Data publikacji: 2016-06-30 19:19
Nie wiem, jaki jest najlepszy system oświatowy. Wiem, jaki jest najgorszy: ten nasz. Jest i będzie. I nie z powodu istnienia lub braku gimnazjów czy zawodówek. Jest najgorszy, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał za pięć lat.

W 1999 r. mieliśmy reformę oświaty, po której pojawiły się gimnazja. Dzieli nas od niej raptem 17 lat. I ten okres też nie był wolny od zmian, może nie tak rewolucyjnych, ale znaczących. Takich jak nowa matura czy zmiana wieku, w którym się pierwszy raz idzie do szkoły.

Nie zamierzam dowodzić, że obecny system jest dobry, ale nie będę też stawał po stronie twierdzących, że gimnazja to zło, które należy usunąć. Ani jedno nie jest prawdą, ani drugie. A tymczasem polskiemu szkolnictwu najbardziej szkodzi brak stabilizacji. Praktycznie każda opcja u władzy próbuje na trwałe zapisać w nim swoją obecność. I w efekcie uczeń, który dojdzie do studiów, nie stając się po drodze ofiarą choćby jednego oświatowego eksperymentu, może się uważać za farciarza.

Po poprzedniej reformie ze zdumieniem przekonałem się, że mój syn – wówczas w podstawówce – doskonale zna budowę komórki, ale nie potrafi odróżnić liścia klonu od liścia dębu. Na moje szczęście efekty tej najnowszej będą już poznawali rodzice innych dzieci.

 

 

Komentarze

Quistorp
"A tymczasem polskiemu szkolnictwu najbardziej szkodzi brak stabilizacji". Przytaczam ten cytat. W, Sz. Panie redaktorze. Ze smutkiem , ale jednak muszę wypomnieć. Jeszcze ważniejszym problemem jest ordynarnie niskie pensjum Nauczycieli. To powoduje, negatywną selekcję , i obniża prestiż tego najcenniejszego z najcenniejszych , (obok medycznych)zawodów. Swego czasu Władimir Uljanow, jeszcze przed rewolucją, w swoich płomiennych mowach mawiał. Jeśli policjant zarabia więcej od nauczyciela, to mamy typ państwa policyjnego! Miał rację. A stabilizacja? A cóż to jest stabilizacja? Trawestując słowa pana Piłata kierowane do człowieka z wielką charyzmą.
2016-07-02 16:27:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy