środa, 30 września 2020.
Strona główna > eKurier > Ulica Kurzmanna w Szczecinie?

Ulica Kurzmanna w Szczecinie?

Ulica Kurzmanna w Szczecinie?
Data publikacji: 2020-08-11 23:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-14 21:43
Wywietleń: 888 469323

Fundacja Waldemara Polańskiego (POLANSKI-Foundation) chce, aby jedną ze szczecińskich ulic nazwano imieniem działacza społecznego Dawida Kurzmanna - wspólnego bohatera Żydów i Polaków, który wraz ze swoimi podopiecznymi z krakowskiego sierocińca poszedł na śmierć do obozu zagłady w Bełżcu.

- Propozycja nadania imienia Dawida Kurzmanna szczecińskiej ulicy jest częścią międzynarodowego projektu. Podobne wnioski składane są w Berlinie i Tel Awiwie oraz w wielu miastach w Polsce - wyjaśnia Waldemar Polański, prezes fundacji. - Dlaczego Szczecin jako pierwszy w projekcie? Ktoś musi dać dobry przykład innym i tym miastem powinien być Szczecin.

Fundacja wysłała do prezydenta Szczecina oraz Komisji ds. Praworządności i Porządku Publicznego Urzędu Miasta wniosek wraz z książką Grzegorza Siwora „Enoszijut Opowieść o Dawidzie Kurzmannie".

- Wiemy, że nasz postulat będzie przedmiotem debaty w Radzie Miasta na początku września. Wówczas mamy się kontaktować w tej sprawie. Jesteśmy dobrej myśli. Mamy poparcie przewodniczącej szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 82% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 12-08-2020

 

Autor: Karolina Nawrocka
Fot. POLANSKI-Foundation
Ulica Kurzmanna w Szczecinie?

Komentarze

@do @ PO_niższego po_pi..cego
chyba na milicję skoro to dolary znalezione w czasie IIWS... no ale ja tam nie wiem... moi przodkowie nie tylko nigdy nie znaleźli walizki z pieniędzmi ale tez stracili ogromny majątek w wyniku nacjonalizacji jakiej dokonała władza ludowa...
2020-08-14 20:21:37
do @ PO_niższego po_pi..cego
- znalezioną walizkę zanosi się na PO_licję i dostaje sie tzw. "znaleźne". Jest papierek na "znaleźne" i PiS-dzielczy mogą cmoknąć. KaPeWu?
2020-08-14 17:41:06
@do fido
nie wiem po co fejkujesz, pani A. mówiła że pieniądze "były w walizce która znaleźli jej antenaci" owa walizka z pieniędzmi miała być znaleziona w Niemczech... a przecież wszyscy wiemy (ustawa 447) że walizki z pieniędzmi miały swojego prawowitego właściciela i jak nazywali się ludzie którzy "znajdowali" owe walizki z pieniędzmi należącymi do prawowitych właścicieli - to takie dość specyficzne określenie na "znajdujących" wartościowe walory nieduchowe ludzi ale nie będę go używał bo jeden lichy europoseł miał spore kłopoty gdy użył go w stosunku do innej ale równie lichej europosłanki kwitnącej wielością niepolskich nazwisk.
2020-08-14 12:33:37
do fido
- teraz będzie także plac Madaleny A....Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, w tym przeciwko europosłance PO Magdalenie A. i jej matce.... "Dziadk z walizką pieniędzy zarobionych u Niemca."... złożyła fałszywe zeznania dotyczące posiadania przez dziadka europosłanki setek tysięcy złotych oszczędności, które zostały przekazane Pawłowi i Magdalenie A.
2020-08-14 08:51:57
no to raz bo zdaje sie pytanie o to o co pytam jest niezgodne z regulaminem
- kima jest Waldemar Polański, czym zajmuje się "POLANSKI-Foundation" (nie ma nic o tej fundacji, w krs mgliste dane, brak strony - jednym słowem jest to mocno podejrzane... Proszę redakcje o przedstawienie tak Polańskiego W. jak i jego fundacji. Kolejna sprawą jest wyjaśnienie związków Dawida Kurzmanna ze Szczecinem (czy to przedwojennym czy powojennym). Zanim zaczniemy dyskusję o zasadności fundowania ulicy Dawida Kurzmanna w Szczecinie może najpierw warto byłoby przybliżyć jego osobę, dobrze byłoby gdyby sam Dawid Kurzmann uhonorowany został przez Niemców i Izraelczyków - w Polsce mamy setki jeśli nie tysiące podobnych do Kurzmanna bohaterów czekających na swoją ulicę np wypierana z pamięci ocalonych z holokaustu Zofia Kossak Szczucka!
2020-08-13 13:22:03
70
Tyle nowych nazw ulic, że seniorzy często gubią się w swoim mieście. Przestańcie psuć plan Szczecina
2020-08-12 10:50:50
do fido
tak oczywista i w to miejsce zróbmy drugi plac wielce zasłużonego adamowicza
2020-08-12 10:31:45
do @ Jazon
"Beznadziejny pomysł." ? Co ty wypisujesz? Facet mieszkał w Krakowie i biznes lepiej „sze kręczył” aż przyszli "naziści" i "poszedł na śmierć do obozu zagłady w Bełżcu". Dobre (!) - sam poszedł. Według "lewiczki" Prokop było jednak inaczej....Jeden pisał;".. Dawid Kurzmann był związany z Krakowem i nie miał nic wspólnego ze Szczecinem.." Oczywiście nic nie mał ze Szczcinem wspólnego, ale biznes musi " sze krączycz".
2020-08-12 10:02:50
fido
Kiedy wreszcie zniknie ze Szczecina Skwer Lecha Kaczyńskiego?
2020-08-12 09:56:59
Jazon
Beznadziejny pomysł.
2020-08-12 09:17:19
O co chodzi ?
Kolejny pomysł z czapy !!
2020-08-12 09:00:43
dobierajmy patronów ulic z głową
Podpowiem tylko, że Dawid Kurzmann był związany z Krakowem i nie miał nic wspólnego ze Szczecinem, a Joachim Quistorp był rodowitym szczecinianinem, bardzo zasłużonym dla naszego miasta.
2020-08-12 07:57:41
kasa
Fundacja Waldemara Polańskiego od radnych PO dostała dofinansowanie roczne 250 tys zł.Zeby sie wykazac zaplanowali 600 ulicom Szczecina zmienic nazwy polskie na zydowskie.
2020-08-12 05:55:26
Brawo
Oczywiście, że tak! Historia jak z Korczakiem czy Ojcem Kolbe.
2020-08-11 23:47:46
moja opinia
Jak wynika z notki biograficznej całe serce tego człowieka było podobnie jak sierociniec żydowskie. Z Polską łączyło go zamieszkanie na gościnnej polskiej ziemi i handel produkowaną w Polsce stalą. Był właścicielem działki w Palestynie. Zatem wniosek o nadanie jego imienia ulicy w Tel Awiwie popieram, w Szczecinie nie.
2020-08-11 23:42:17