środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > eKurier > Terminal kontenerowy zaburzy rozwój Świnoujścia?

Terminal kontenerowy zaburzy rozwój Świnoujścia?

Terminal kontenerowy zaburzy rozwój Świnoujścia?
Data publikacji: 2019-05-23 23:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-26 13:06
Wywietleń: 1169 393017

Terminal kontenerowy nie ozłoci Świnoujścia. O milionowych podatkach takich jak z terminalu LNG będzie można pomarzyć. Bezpowrotnie kurort utraci cenne tereny, które można wykorzystać na rozbudowę miasta. To jedne z wielu wniosków, które padły podczas spotkania przeciwników budowy portu kontenerowego w Świnoujściu.

Terminal kontenerowy planowany jest w miejscu kąpieliska Warszów i lasów na terenie NATURA 2000. W Świnoujściu temat wywołuje spore emocje. Niedawno Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przedstawił koncepcję inwestycji. Swoje spotkania organizują także przeciwnicy terminalu kontenerowego, którzy chcą ratować warszowską plażę i tereny w pobliżu.

Spotkanie w kawiarni Sonata prowadził Andrzej Szczodry, wieloletni samorządowiec, niegdyś zastępca prezydenta Świnoujścia, twórca Grupy Morskiej. Co ciekawe, przez lata swojej działalności A. Szczodry walczył o portowy rozwój Świnoujścia. Wspierał m.in. ideę budowy gazoportu w prawobrzeżnej części miasta. Będąc wielkim orędownikiem kolejnych przemysłowych inwestycji na świnoujskich wyspach, podkreślał jednak zawsze, że

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 83% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 24-05-2019

 

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Komentarze

znajomość miejsca tu i teraz
Znawca mapy Polski, powinien najpierw zanim zacznie komentować, napisać, że w tym miejscu, nad Polskim Bałtykiem znajduje się przepiękny odcinek plaży z przepiękną florą i fauną. Po prostu NATURA 2000. Ale jak się jest zapyziałem lemingiem to tak się patrzy na wszystko, nie tylko na mapę.
2019-05-26 13:05:17
No to popatrzcie na mape Polski.
Gdzie jest najlepszy teren na budowe terminalu, aby statki nie musialy przemierzac Baltyku w drodze do Gdanska lub plynac kilka godzin Odra do Szczecina? W Swinoujsciu zawsze byl port i przemysl.
2019-05-26 08:54:46
Mieszkanka Szczecina
Wybudujcie Terminal Kontenerowy w Szczecinie. Tyle, dawnych terenów po przemyslowych leży bezużytecznie. Piasek z plaż za cięzkie pieniądze przewozicie na nasze tereny kapieliskowe. A ja, podobnie jak wielu moich przyjaciół ze Szczecina i okolic jedzie latem nad morzem gdzie: na prawobrzeże Świnoujścia. Także do Karsiborza, szczególnie ornitolodzy. Panowie i Panie decydenci jeźdźcie latem w miesiącach lipiec - sierpień. Tam na parkingach o godz.10.00 nie ma już wolnych miejsc. A przecież 60 - 70 lat temu, jak ktoś poczyta opracowania dr Józefa P. i posłucha mieszkańców to w kierunku zachodnim, może ok.300-500 m było piękne Osiedle Leśne, z domami, z willami, sklepami, polem namiotowym, zatoczką dla kutrów. Tutaj jest miejsce dla wypoczynku, relaksu, kąpieli morskich etc. Opamiętajcie się !!!! Na turystach, ich wypoczynku i usługami towarzyszącymi typu: hotele, pensjonaty, restauracje, pozzerie, sklepy robi się najlepsze interesy.
2019-05-25 13:30:04
m
Bo terminal kontenerowy najlepiej wybudowac w Radomiu :)
2019-05-25 10:35:05
entuzjasta
To świetne tereny pod aquapark, smażalnię i całodobową dyskotekę, natomiast małe hoteliki na godziny w barakowozach rozwiązałyby problemy kontaktów społecznych. Przestańmy się oszukiwać - Świnoujście już dawno przestało być kurortem, jest potwornym smrodliwym jarmarkiem dla ludzi o specyficznych upodobaniach. Najbliższy kurort znajduje się za naszą zachodnią granicą.
2019-05-24 11:48:58
OBSERWATOR
niech się Rafał Zachorski wypowie na ten temat oraz Laura Hołowacz z CSL INTERNATIONALE spedition- największe tuzy logistyki , transportu i spedycji w naszym regionie.Ale jak powstanie terminal w Swinoujści port w SZCZECINIE i terminal DB PORT w krzakach i chaszczach upadnie na 100%. Wszystkie kontenery tam przejda. i ludzie straca prace.A tam w Swinoujściu 85% ludzi i tak ma robotę w turystyce bo każdy wynajmuje mieszkanie turystom.sami w tym czasie mieszkają pod mostami i na plazy a mieszkania dla turystów na booking. com.
2019-05-24 11:08:18
Lng tak, kontenery nie
Lng było opłacalne, dla Świnoujścia to miliony podatkow. A tutaj? Interesik jest ale nie dla Świnoujścia. Szkoda plaży. Mieszkańcy powinni walczyć.
2019-05-24 11:06:28
Terminal to absurd
W tym miejscu musiał terminal kontenerowy wymyśleć kompletny jełop. Piękna plaża, zabytki i natura2000, szlak do Międzyzdrojów. Tego nie można ot tak zniszczyć bo jakiś chinczyk zweszyl biznes!
2019-05-24 10:48:37
?
A dlaczego do tej pory nie wykorzystano tych cennych terenów na rozbudowę miasta?
2019-05-24 07:04:02
HogoFogo
Oczywiście, ze zburzy. W takim Hamburgu na przykład ludzie codziennie domagaja sie likwidacji tamtejszego terminala i wogóle całego portu. Codziennie głodówki, marsze z pochodniami, starcia z policją. Niemcy to madry naród: wiedzą, ze tylko wypozyczalnie rowerów miejskich i budki z haburgerami sa w stanie zapewnic dobrobyt mieszkańcom portowego miasta. (lemingom wyjaśniam, że to to jest sarkazm i ironia)
2019-05-23 23:16:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie