piątek, 27 listopada 2020r.

Tablica dla uhonorowania patrona polskich ateistów

Data publikacji: 2020-03-16 18:53
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:16
Tablica dla uhonorowania patrona polskich ateistów
 

Na pewno nie na pl. Żołnierza Polskiego, przy dawnej alei kwiatowej. Jednak jest szansa, że to właśnie w Szczecinie pojawi się pierwsza w Polsce tablica upamiętniająca patrona ateistów Kazimierza Łyszczyńskiego. Zakład Usług Komunalnych zaproponował dla niej dwie interesujące lokalizacje: na skwerze im. Janiny Szczerskiej, przy pl. Kościuszki.

Kazimierz Łyszczyński (1634--1689) to postać nietuzinkowa o iście filmowym życiorysie. Jeden z najwybitniejszych umysłów XVII-wiecznej Polski - były jezuita, na polach bitewnych zasłużony dla ojczyzny szlachcic. Był filozofem, któremu współczesność zawdzięcza m.in. zwrot „my, ateiści", a także traktat, w jakim zawarł rzeczowe uzasadnienie dla tezy: „Boga nie ma: prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie". Zginął w obronie swych poglądów i zyskał miano męczennika za niewiarę. Dlatego teraz jest patronem polskich racjonalistów.

O jego upamiętnienie od lat zabiega Ogólnopolski Ruch Ateistyczno-Lewicowy z siedzibą w Szczecinie. Stąd wniosek o miejsce dla tablicy poświęconej Kazimierzowi

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 79% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 16-03-2020

 

Autor: Arleta Nalewajko
Fot. Robert Stachnik (arch.)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ