wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > eKurier > Rondo Hakena jeszcze nieturbinowe

Rondo Hakena jeszcze nieturbinowe

Rondo Hakena jeszcze nieturbinowe
Data publikacji: 2019-08-26 08:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-28 15:23
Wywietleń: 1699 410569

Pod koniec lipca na dwóch szczecińskich rondach, Grunwaldzkim i Uniwersyteckim, zmieniono organizację ruchu. W sierpniu podobne zmiany miały być wprowadzone na rondzie Hermanna Hakena. Jest jednak opóźnienie - nowe zasady wejdą w życie dopiero na początku września.

Co to jest rondo półturbinowe, szczecinianie już wiedzą - od miesiąca zasady, które wymusza „turbina", obowiązują na dwóch ruchliwych placach: Grunwaldzkim i Uniwersyteckim. To, że właśnie tam zmieniono organizację ruchu, nie jest przypadkiem. Na obu dochodziło w przeszłości do wielu kolizji. Aby to zmienić, na placach przemalowano linie poziome. Czasowo, na pół roku. Przez ten okres eksperci mają się przyglądać zachowaniom kierowców i ocenić, czy jest poprawa. Jeśli się okaże, że tak, zasady te zostaną na placach już na stałe.

Na czym polega zmiana? Na zniesieniu dowolności - kierowcy chcąc dojechać do celu, zawczasu muszą wybrać pas ruchu. Po rondach jeździmy więc inaczej niż dotychczas. Pasy zewnętrzne (prawe) służą teraz wyłącznie do skrętu w prawo. Pasy centralne (środkowe) do jazdy na wprost bądź do zjazdu w prawo,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 70% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-08-2019

 

Autor: Leszek Wójcik
Fot. UM
Na zdjęciu: Wprowadzający zmianę organizacji ruchu na rondzie Uniwersyteckim uznali zjazd do obiektu przydrożnego, w tym stacji paliw, jako pełnoprawny zjazd z ronda. – A to w konsekwencji powoduje zatory na jezdni – twierdzi Tadeusz Styczewski, egzaminator i instruktor jazdy.
Rondo Hakena jeszcze nieturbinowe

Komentarze

Brawo ludzie Prezydenta Krzystka.
Brawo ludzie Prezydenta Krzystka. Już od dawna marzyło mi się takie oznakowanie, aby z ronda dozwolony był zjazd z pasa środkowego, oraz żeby z prawego pasa był obowiązek zjazdu z ronda.
2019-08-26 22:35:12
chodniki
Ja się tylko zapytam: kiedy na chodnikach zobaczymy oznaczenia. Prawa noga / lewa noga?.. tak żebyśmy wiedzieli jak chodzić.
2019-08-26 12:33:59
Alicja
Głupszej rzeczy już nie można było w Szczecinie wprowadzić. Do tej pory na pl. Grunwaldzkim jeździło się super, nawet jeśli ktoś wlekł się prawym pasem. Teraz jest koszmar i są korki. Niestety zabrano jeden pas - prawy - i... teraz jest wręcz nakaz jazdy prawym pasem wokół całego ronda. Tak pokazują niestety te linie. A tak w ogóle to proszę mi wskazać w Przepisach o ruchu drogowym, w którym miejscu jest podana definicja "rondo turbinowe" albo to coś "rondo półturbinowe" i tyle w temacie.
2019-08-26 11:52:16
dno
I całe szczęście, bo głupszego pomysłu nikt nie widział.
2019-08-26 10:42:23
jest świetne.
Pomysł na rondo półturbinowe i wykonanie jest świetne, tylko niektórzy muszą się nauczyć jeździć przy takim oznakowaniu. Potrzebny jest przepis, że jadący po rondzie prawym pasem nie ma pierwszeństwa; wtedy nie trzeba by było malować rond półturbinowych.
2019-08-26 10:29:03
VS
Wystarczyło by postawić kamerę 360 na środku ronda i temat byłby załatwiony...
2019-08-26 10:18:12
xxx
Pomysł na ronda turbinowe jest dobry tylko wykonanie jak to u nas do d..... Nawet w Koszalinie można zobaczyć jak powinno to wyglądać na przykładzie ronda Solidarności
2019-08-26 09:49:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie