niedziela, 05 lipca 2020.
Strona główna > eKurier > Rondo Hakena jeszcze nieturbinowe

Rondo Hakena jeszcze nieturbinowe

Rondo Hakena jeszcze nieturbinowe
Data publikacji: 2019-08-26 08:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-28 15:23
Wywietleń: 1911 410569

Pod koniec lipca na dwóch szczecińskich rondach, Grunwaldzkim i Uniwersyteckim, zmieniono organizację ruchu. W sierpniu podobne zmiany miały być wprowadzone na rondzie Hermanna Hakena. Jest jednak opóźnienie - nowe zasady wejdą w życie dopiero na początku września.

Co to jest rondo półturbinowe, szczecinianie już wiedzą - od miesiąca zasady, które wymusza „turbina", obowiązują na dwóch ruchliwych placach: Grunwaldzkim i Uniwersyteckim. To, że właśnie tam zmieniono organizację ruchu, nie jest przypadkiem. Na obu dochodziło w przeszłości do wielu kolizji. Aby to zmienić, na placach przemalowano linie poziome. Czasowo, na pół roku. Przez ten okres eksperci mają się przyglądać zachowaniom kierowców i ocenić, czy jest poprawa. Jeśli się okaże, że tak, zasady te zostaną na placach już na stałe.

Na czym polega zmiana? Na zniesieniu dowolności - kierowcy chcąc dojechać do celu, zawczasu muszą wybrać pas ruchu. Po rondach jeździmy więc inaczej niż dotychczas. Pasy zewnętrzne (prawe) służą teraz wyłącznie do skrętu w prawo. Pasy centralne (środkowe) do jazdy na wprost bądź do zjazdu w prawo,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 70% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-08-2019

 

Autor: Leszek Wójcik
Fot. UM
Na zdjęciu: Wprowadzający zmianę organizacji ruchu na rondzie Uniwersyteckim uznali zjazd do obiektu przydrożnego, w tym stacji paliw, jako pełnoprawny zjazd z ronda. – A to w konsekwencji powoduje zatory na jezdni – twierdzi Tadeusz Styczewski, egzaminator i instruktor jazdy.
Rondo Hakena jeszcze nieturbinowe

Komentarze

Brawo ludzie Prezydenta Krzystka.
Brawo ludzie Prezydenta Krzystka. Już od dawna marzyło mi się takie oznakowanie, aby z ronda dozwolony był zjazd z pasa środkowego, oraz żeby z prawego pasa był obowiązek zjazdu z ronda.
2019-08-26 22:35:12
chodniki
Ja się tylko zapytam: kiedy na chodnikach zobaczymy oznaczenia. Prawa noga / lewa noga?.. tak żebyśmy wiedzieli jak chodzić.
2019-08-26 12:33:59
Alicja
Głupszej rzeczy już nie można było w Szczecinie wprowadzić. Do tej pory na pl. Grunwaldzkim jeździło się super, nawet jeśli ktoś wlekł się prawym pasem. Teraz jest koszmar i są korki. Niestety zabrano jeden pas - prawy - i... teraz jest wręcz nakaz jazdy prawym pasem wokół całego ronda. Tak pokazują niestety te linie. A tak w ogóle to proszę mi wskazać w Przepisach o ruchu drogowym, w którym miejscu jest podana definicja "rondo turbinowe" albo to coś "rondo półturbinowe" i tyle w temacie.
2019-08-26 11:52:16
dno
I całe szczęście, bo głupszego pomysłu nikt nie widział.
2019-08-26 10:42:23
jest świetne.
Pomysł na rondo półturbinowe i wykonanie jest świetne, tylko niektórzy muszą się nauczyć jeździć przy takim oznakowaniu. Potrzebny jest przepis, że jadący po rondzie prawym pasem nie ma pierwszeństwa; wtedy nie trzeba by było malować rond półturbinowych.
2019-08-26 10:29:03
VS
Wystarczyło by postawić kamerę 360 na środku ronda i temat byłby załatwiony...
2019-08-26 10:18:12
xxx
Pomysł na ronda turbinowe jest dobry tylko wykonanie jak to u nas do d..... Nawet w Koszalinie można zobaczyć jak powinno to wyglądać na przykładzie ronda Solidarności
2019-08-26 09:49:09

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie