poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > eKurier > Proces dotyczący zburzenia zabytkowej cukrowni. To był zabytek!

Proces dotyczący zburzenia zabytkowej cukrowni. To był zabytek!

Proces dotyczący zburzenia zabytkowej cukrowni. To był zabytek!
Data publikacji: 2019-12-09 23:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-15 09:44
Wywietleń: 6045 432371

- To był jeden z najbardziej wartościowych budynków zespołu dawnej cukrowni. Jego konstrukcja sprawiała wrażenie solidnej i stabilnej. W mojej ocenie rozebranie obiektu było niezasadne.

Tak zeznał wczoraj przed sądem Rafał Waszczuk, główny specjalista w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Zeznawał jako świadek w procesie Grzegorza K., przedstawiciela inwestora, firmy budującej osiedle przy ulicach Cukrowej i Eugeniusza Kwiatkowskiego. Mężczyzna odpowiada za wyburzenie jednego z budynków dawnej fabryki cukru przy ul. Cukrowej w Szczecinie, tzw. budynku głównego.

A Miejski Konserwator Zabytków twierdzi, że wyburzony w 2016 r. obiekt był zabytkiem - i to o podwójnym znaczeniu, jako osobny budynek oraz jako element tworzący zespół dawnej cukrowni. Widniał w Gminnej Ewidencji Zabytków. To dlatego MKZ złożył na policji doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Na tej podstawie sprawą zajęła się prokuratura, która sporządziła akt oskarżenia. Proces toczy się w Sądzie Rejonowym Szczecin Prawobrzeże i Zachód.

Oskarżenie dotyczy osoby, która bez posiadania

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 66% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 10-12-2019

 

Autor: Leszek Wójcik
Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

@krótko
Jestes bezdusznym kupcem nieruchomości ?
2019-12-11 17:31:21
Zgred
Do "Ela": proszę przeprowadzić się do Niemiec. Obrońcom pseudo zabytków proponuję aby za swoje prywatne pieniądze utrzymywali to barachło, to może im przejdą te fantasmagorie.
2019-12-11 11:47:45
Mnie dziwi
Jak można było na tym miejscu postawić nic nie warte bryły , przy torowisku, a najśmieszniejsze jest to ze ludzie to kupują... Polacy są straszni 😒 Miasto sprzedało za frajer piękny teren naszej populacji, naszej walki i reformy pod zwykle, tanie blokowisko ....
2019-12-10 22:59:38
Ela
A propos Cukrowej, ta ulica kiedyś nazywała się Berlińska (Berliner Chaussee). Może choć na części przywrócić jej starą nazwę. Droga wciąż do Berlina z Berlina prowadzi
2019-12-10 17:50:45
do Krótko
Do kogo piszesz "odbudujcie"? Do mieszkańców, czy do Rady Miejskiej? Mieszkańcy by chcieli, ale nie maja absolutnie żadnego wpływu na to jak i na co pieniadze wydaje miasto! Zwłaszcza, że setki milionów pieniedzy podatników idą na naprawy spapranych miejskich inwestycji. Druga sprawa. Czy deweloperzy na prawde nie mają innych miejsc na budowe osiedli tylko w miejscu zabytkowych budowli?
2019-12-10 16:14:35
pustelnik
Huta też byla wpisana do rejestru zabytków i co? Piece pocięto jeden na złom, a drugi wysłano do muzeum, ale... w Niemczech. Niestety w Szczecinie normy kulturalne wyznaczają zagraniczne firmy i deweloperzy. Chociaż budynek cegielni na ul. Przyjaciół Żołnierza inwestor musiał odbudować po wczesniejszym jego bezpodstawnym zburzeniu.
2019-12-10 16:09:18
Krótko
I dobrze, że takie "zabytki" znikają z naszych ulic. Chciałbym jeszcze żeby zniknęła cała zabytkowa ul. Kolumba oraz zabytkowa olejarnia na Ludowej. Nic by się również nie stało gdyby zabytkowa wieża Bismarcka pojechała na zabytkowe cegły. Nic z tych ruder nie mamy jedynie jakieś brednie o zabytkach. Jeśli to takie zabytki to do diaska odbudujcie je jak fabrykę Stoewera albo Starą Rzeźnię. Jeśli nie to pod spychacz bo tylko straszą.
2019-12-10 14:37:19
Miś
Zostało jeszcze koło setki do zniszczenia i popłakania nad nimi. Władze miasta są w tym względzie skuteczniejsze od bombowców RAF.
2019-12-10 10:57:02
Krzysztof
A Niemcy się cieszą. Zniszczyli kolejny polski przemysł, posługując się Unią Europejską, i teraz kupujemy cukier z Niemiec lub płacąc Niemcowi.
2019-12-10 10:16:24
gosc
a gdzie tzw. "łobrońcy zabytkuf od willi stevena guttenberga-tego z akademii policyjnej ?" tutaj nie ma interesu to cisza
2019-12-10 09:00:43
Notoco
Ale jaja
2019-12-10 06:17:56
analityk
teraz trzeba będzie ogłosić przetarg na nową nazwę ulicy i przystanku autobusowego , bo cukrowa bez cukrowni nie pasuje ... czekam na propozycje
2019-12-10 00:27:58
?
Właśnie, był...ale go nie ma, więc co zrobicie winnym?
2019-12-10 00:11:53