piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > eKurier > Powstanie muzeum „Dany” i „Odry”

Powstanie muzeum „Dany” i „Odry”

Powstanie muzeum „Dany” i „Odry”
Data publikacji: 2020-07-16 13:10
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-21 21:01
Wywietleń: 679 464966

Przeczytała 10 tysięcy artykułów „Kuriera Szczecińskiego" w poszukiwaniu informacji o „Danie" i „Odrze". Własnymi siłami stworzyła wirtualne muzeum poświęcone szczecińskim zakładom odzieżowym, a już w przyszłym roku ma zostać otwarte również stacjonarne. Natalia Wąsik, bo o niej mowa, przygodę ze szczecińską modą PRL rozpoczęła już wiele lat temu.

Historia Natalii, która własnymi siłami tworzy muzeum „Dany" i „Odry", rozpoczęła się w gimnazjum. Wówczas poznała panią Halinę, babcię jej najlepszej przyjaciółki, która pracowała w „Danie" jako modelka.

- Byłam oczarowana jej wspomnieniami i bardzo silnym przywiązaniem do zakładu. Później, jako 17-latka, miałam przyjemność poznać panią Zofię Wolską zajmującą w „Danie" i „Odrze" stanowiska kierownicze. Opowieści o zakładach słuchałam jak oniemiała. Już wtedy czułam, że bardzo chciałabym przywrócić pamięć o nich i ludziach, którzy je tworzyli - opowiada „Kurierowi" Natalia.

Wówczas w jej zbiorach zaczęły pojawiać się pierwsze eksponaty. Pomysł na stworzenie muzeum pojawił się po kilku latach badań - czytania prasy z czasów PRL-u,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 83% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 16-07-2020

 

Autor: Karolina Nawrocka
Fot. Natalia Wąsik
Powstanie muzeum „Dany” i „Odry” Powstanie muzeum „Dany” i „Odry” Powstanie muzeum „Dany” i „Odry”

Komentarze

Dana
Bardzo fajna inicjatywa Natalii. Zycze powodzenia. Ciuszki z Dany były super, tez je nosiłam jak udało mi się „upolować”.
2020-07-21 20:21:51
gryfuś
proponuję nazwać je imieniem Pana Ministra Emilia Wąsacza
2020-07-18 11:39:01
@z mlodych lat
Rozumiem ,że ci tęskno za PRL-em , ale ubrał byś się tak dzisiaj ?? Nie?? To dlaczego głosowałeś na nieudacznika Dudę, który świadomie nosił koszule rodem z reżimu PRL ...AAAAA wiem , bo liczyłeś na kolejną 14, 15, 16 emeryturkę za free ?? WTEDY , KIEDY FUNKCJONOWAŁY TE ZAKŁADY ZARABIALIŚCIE OKOŁO 20 DOLARÓW , czyli 100zł /miesiąc , a emeryturkę jaką bierzesz dzisiaj ??? WSTYD PATOLU PISOWSKI !! KTO NA TĄ RÓŻNICĘ DZISIAJ MUSI ZAPIER..AĆ ?? JA !!
2020-07-16 19:08:44
z mlodych lat
Piekna inicjatywa.To byly wspaniale zaklady,w ktorych pracowaly urocze dziewczyny.Szkoda tamtych lat.Szkoda tamtej mody i doskonalych ubiorow. To byly produkty duzo,duzo lepsze i ladniejsze od amerykanskich. "Dana' i "Odra"-to duma Szczecina. Zalogom tych zakladow nalezy sie szacunek i hold.Pozdrawiam Was dziewczyny z dawnych lat ! Zdrowia zycze .
2020-07-16 14:35:41

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie