poniedziałek, 06 lipca 2020.
Strona główna > eKurier > Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Szczecinie. Inicjatywa w ręku prezydenta

Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Szczecinie. Inicjatywa w ręku prezydenta

Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Szczecinie. Inicjatywa w ręku prezydenta
Data publikacji: 2020-02-12 23:20
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-14 19:15
Wywietleń: 807 442528

W listopadzie ubiegłego roku ostatecznie upadł projekt uchwały, dotyczący lokalizacji pomnika Marszałka Piłsudskiego w Szczecinie. Radni i prezydent miasta mieli inne wizje jego lokalizacji. Czy pomysł pomnika znów będzie miał szansę na realizację, to zależy od prezydenta Szczecina.

W 2018 roku radni przyjęli stanowisko, że z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szczecinie powstanie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent miasta został zobowiązany do wytypowania lokalizacji dla monumentu i przygotowania finansowania w budżecie miasta na jego instalację. W lutym 2019 roku miasto zaprezentowało trzy propozycje dla pomnika Marszałka. Ogłosiło także konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mieli wytypować miejsce dla monumentu. Wybrano plac Rodła, naprzeciw dawnej przychodni (aktualnie jednej z siedzib Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego). Pomnik miałby być gotowy na Święto Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą - 15 sierpnia 2020 roku. Kosztowałby łącznie 2,5 miliona złotych - pomnik z cokołem 500 tys. zł, a zagospodarowanie terenu wokół monumentu 2

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 60% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 13-02-2020

 

Autor: Dariusz Staniewski
Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

@Edek
Mamy jeszcze kieszonkowego dyktatora z Żoliborza
2020-02-14 19:08:41
Edek
Dobrze, że w naszej historii mieliśmy tylko jednego prawdziwego dyktatora. Inaczej poszlibyśmy z torbami, stawiając pomniki wszystkim „wielkim” przywódcom narodu.
2020-02-14 17:18:23
Dumny
Nie mam nic przeciw Piłsudskiemu, ale piękny i wspaniały pomnik należy się naszemu nowemu Naczelnikowi Państwa, Panu Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który jest kontynuatorem dzieła Piłsudskiego. Pan Prezes jest bardziej godny pomnika, bo oprócz wszystkich oczywistych zasług dla Umiłowanej Ojczyzny, ma jeszcze coś o wiele ważniejszego - On jest naszym Zbawcą.
2020-02-14 11:25:15
@@ wiwat
Do obozu w Berezie Kartuskiej trafiali polscy komuniści , którzy działali razem z Sowietami przeciwko Polsce i oficjalnie mówili , że Polska powinna być republiką sowiecką. To byli zdrajcy. Tak trafił do więzienia między innymi ojciec naczelnego Gazety Wyborczej Adama Michnika.
2020-02-14 09:17:00
@Wiwat
I za zamach stanu w 1926 i za obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej. I parę innych spraw godnych ówczesnych dyktatorów!
2020-02-14 07:32:26
Rex
Zbudujcie coś pozytywnego. Kolejny pomnik dyktatora nic nie zmieni.
2020-02-13 19:54:00
Pomnika?
Dlaczego taki feminatyw?
2020-02-13 17:44:11
Wiwat Marszałek Piłsudski.
Pan Marszałek powinien , w samym centrum Szczecina , przyglądać się szczecinianom. A my będziemy go pozdrawiać i dziękować za wolną Polskę 1918 roku i za obronę polskości w 1920 roku.
2020-02-13 13:37:05
Robert
Dajcie w końcu spokój z tymi dyktatorami, ojcami itd. Mamy tyle miejscowych postaci do uhonorowania, niekoniecznie kolejnymi pomniczkami koszmarkami np. Carla Loewe, kilku wybitnych książąt z dynastii Gryfitow, profesorów medycyny. Po cholerę nam obce dla Szczecina i Pomorza symbole?
2020-02-13 12:07:38
@Lalo
Zostaw park Kasprowicza w spokoju!
2020-02-13 11:52:59
więcej nie potrzeba.
Przecież Piłsudzki już jest przy rondzie Szarych Szeregów. Wystarczy, więcej nie potrzeba.
2020-02-13 11:45:41
gregor102
Popieram @Lalo w tej sprawie, dobrze napisane!
2020-02-13 11:18:32
do Lalo
To miasto prędzej uhonoruje Adamowiczów, Misiewiczów niż tych wielkich, których wymieniłeś. Wstyd pozostaje.
2020-02-13 10:24:26
Seina
Lepiej Sedine symbol Szczecina postawić w dawnym miejscu niż setki Piłsudskich, papieży i im podobnych których jest sporo w każdym mieście. Po co nowy pomnik?
2020-02-13 08:51:14
Heniek
Pomnik naszego dyktatora może jako triduum w grupie razem z pierwszym powojennym towarzyszem kacykiem oraz magazynierem ze stoczni. Można zatytułować: trzej prezydenci :)
2020-02-13 08:36:41
Lalo
Proponuję utworzenie w Parku Kasprowicza, może na terenie tuż za Pomnikiem Czynu Polaków Błonia Ojców Niepodległości, ale nie pomnika, lecz miejsca edukacji i pamięci o pięciu wybitnych Polakach,którzy w tamtych czasach mieli różne koncepcje polityczne, a nie tylko o Józefie Piłsudskim. Myślę o nim, o Ignacym Paderewskim, Wojciechu Korfantym, Ignacym Daszyńskim i Romanie Dmowskim. Zróbmy coś, bo oddalamy się od 100 rocznicy, a w Szczecinie nikt z tych wielkich Polaków nie został należycie uhonorowany.
2020-02-13 08:27:47
Czekamy.
Panie prezydencie Krzystek , czekamy z niecierpliwością na pomnik człowieka , który dał wielkie manto sowietom w 1920 roku.
2020-02-13 07:43:16
beee
Ciekawe jak na ten pomysł zareagowałby sam Piłsudski? Czy przypadkiem nie kazałby rozgonić na bagnetach tej hołoty kupczącej jego nazwiskiem....
2020-02-13 00:55:36
nie-wolnik
Zadnych pomnikow ! Dosc! Precz!
2020-02-12 23:58:13
niechcemy
nie chcemy pomnikowania!! NIKOGO!!!!!!!!
2020-02-12 23:38:05