poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > eKurier > Mister małych mieszkanek

Mister małych mieszkanek

Mister małych mieszkanek
Data publikacji: 2020-06-13 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-13 18:42
Wywietleń: 889 459051

- Lata 60. to jeden z najlepszych okresów dla polskiej architektury. Po odwilży politycznej w roku 1956 skończyły się czasy socrealizmu jako obowiązującego w niej stylu. Nie narzucono przy tym żadnej nowej ideologii i kierunku - przypomina szczeciński architekt Marcin Szneider. A my przedstawiamy kolejnego zwycięzcę plebiscytu Mister Szczecina - tym razem z 1967 roku.

W 1968 roku komisja konkursu już po raz siódmy zebrała się przy stole redakcyjnym, aby wybrać kandydatów do tytułu najlepszego budynku mieszkalnego w mieście. Po wnikliwej lustracji kilkunastu domów wybrała siedem. Wówczas w skład komisji wchodzili: dyrektor „Miastoprojektu", prezes Oddziału Szczecińskiego SARP architekt Bohdan Skłodowski; naczelny architekt miasta Mieczysław Janowski; naczelny inżynier SZB mgr inż. Krzysztof Dietrich; dyrektor Oddziału Szczecińskiego Spółdzielczości Mieszkaniowej Edward Habura; sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Szczecina Piotr Jędraszewski; wiceprezes SARP Witold Jarzynka; redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego" Zdzisław Czapliński.

- Polscy architekci mogli...

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 81% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 12-06-2020

 

Autor: Karolina Nawrocka
Fot. Dariusz Gorajski
Mister małych mieszkanek Mister małych mieszkanek Mister małych mieszkanek

Komentarze

juror
Z tym budynkiem wiąże się jeszce jedna, przykra historia. Był on kilkakrotnie wykorzystany jako przejście na tamten świat przez ludzi którzy postanowili rozstać się z życiem. Pewnie z powodu że był to jedyny ogólnie dostępny w okolicy tak wysoki budynek w tamtym czasie.
2020-06-13 17:52:21
Robert
Jaki kraj taka architektura. Skoro lata 60. XX wieku były jednymi z najlepszych w polskiej architekturze, to patrząc po tych szkaradztwach, wpychanych bez żadnego przemyślenia w tkankę miejską, można tylko współczuć.
2020-06-13 12:55:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie