czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > eKurier > Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie

Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie

Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie
Data publikacji: 2019-09-12 16:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 18:40
Wywietleń: 799 414342

Jest szansa na renowację mostka nad Rusałką. Tym razem realna. Mimo że szczeciński magistrat na ten cel znów zadeklarował sumę niższą od najtańszej z ofert przetargowych, złożonych przez firmy ubiegające się realizację tejże inwestycji.

Mostek nad Rusałką nie był remontowany od dziesięcioleci. Ulegał degradacji, popadał w ruinę. Aż znalazł się w obecnym stanie: przedawaryjnym. Jak orzekli eksperci, ów zabytek „wykazuje nieodwracalne uszkodzenia dyskwalifikujące przydatność użytkową" i tylko jeden punkt - w systemie oceny konstrukcji mostowych - dzieli go od stanu zero, czyli zniszczenia.

Magistrat w ub. roku podjął próbę znalezienia wykonawcy renowacji łukowatego mostka, zwanego też japońskim, w parku Kasprowicza. Jednak na ten cel zarezerwował nierealnie niską kwotę: 982 000 złotych. Gdy otwarto oferty przetargowe i się okazało, że za podjęcie wyzwania potencjalni wykonawcy żądają od 1 574 398 do 3 661 777 zł, postępowanie zostało unieważnione.

Mimo że mostek sprawia wrażenie, jakby zaraz miał się zawalić, nie został wyłączony z eksploatacji. Choć zatrważające jest poważne i

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 61% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 12-09-2019

 

Autor: Arleta Nalewajko 
Fot. Mirosław Winocnek
Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie

Komentarze

Max
@Max prawda w oczy kole? I co do tego mają Niemcy? Poza tym, że ich miasta są schludne, a zabytki zadbane. Zobacz jak o dziedzictwo na swoich ziemiach dbają Duńczycy, Hiszpanie, Holendrzy, Austriacy. Nawet Czesi czy Słoweńcy. My wolimy wszystko niszczyć i rujnować. Ps. Nie ty będziesz mi mówić czy mam wyjechać czy zostać. Otrząśnij się ze swojej germanofobii, wyjedź do krajów o wysokiej cywilizacji i zobacz jak wyglądają tam zabytki. A potem wróć i staraj się podobnych do ciebie nauczyć zasad gospodarowania mieniem.
2019-09-13 18:38:46
@Max
nie to co Niemcy którzy przemysłowe zabijanie doprowadzili do perfekcji odzyskując np włosy pomordowanych ludzi. PS masz blisko do granicy, wyjedź i nie wracaj.
2019-09-13 00:19:11
Max
Jak to Polacy. Użytkują dopóki się da, nie dbają, nie remontują, a później „grozi zawaleniem” i do wyburzenia. Bo przecież nie opłaca się remontować, bo poniemieckie, bo powoduje zagrożenie... Tyle dworów, kamienic, obiektów architektury parkowej bez szwanku przetrwało wojnę, aby z czasem popaść w ruinę na skutek słowiańskiego „gospodarowania”. Wstyd i hańba!
2019-09-12 20:58:02
jakto
Na kultowy mostek zawsze brakowało kasy. Priorytet to prywatna firma kopaczy piłki i coś na w rodzaju kąpieliska, a właściwie taplanie się w wodzie pod dachem. Ta kałuża na terenie planowanej inwestycji to kpiny z kąpieliska pod niebem i słońcem !!!
2019-09-12 20:11:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie