poniedziałek, 03 sierpnia 2020.
Strona główna > eKurier > Kosmiczny hotel z widokami

Kosmiczny hotel z widokami

Kosmiczny hotel z widokami
Data publikacji: 2019-12-15 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-17 12:51
Wywietleń: 595 432915

Nad Libercem i województwem libereckim góruje budowla o kosmicznym kształcie. W jej okolicę zabłąkało się dziecko… z Marsa, „molestowane" teraz przez turystów, którzy wypolerowali mu przyrodzenie.

Jeszted ma 1012 m n.p.m. Już w XIX w. przyciągał turystów, dla których zbudowano schronisko, a potem górski hotel, w którym od końca lat 50. działał też nadajnik radiowy. Spłonął on w 1963 r. Ogłoszono konkurs na hotel i wieżę telewizyjną. Wygrał go miejscowy architekt Karel Hubáček, który zamiast dwóch budynków na szczycie góry proponował jeden, łączący obie funkcje. Kształt budowli (rotacyjna hiperboloida) jest nie tylko przedłużeniem szczytu, ale i odpowiada warunkom klimatycznym.

Gdy budowa ruszyła, wielu było jej przeciwnych. Odważnym projektem zainteresowano się za granicą. W r. 1969 zdobył prestiżową nagrodę Perreta. Hubáček nie mógł jej jednak odebrać, bo władze nie pozwoliły mu na wyjazd.

Oryginalna budowla wymagała równie niezwyczajnych metod i technik. Do jej powstania użyto betonu, stali i laminatów. Potrzebne kilkumetrowe plastikowe tyczki powstały w

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 67% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 13-12-2019

 

Autor: Marzena Głuchowska 
Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami Kosmiczny hotel z widokami

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie